Periodontal hastalıklarda Sestrin2 ve Nrf2/Keap1 düzeylerinin biyokimyasal olarak değerlendirilmesi
Biochemical evaluation of Sestrin2 and Nrf2/Keap1 levels in periodontal diseases
  1. Tez No: 976572
  2. Yazar: EMRE KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ZİYA ŞENYURT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Periodontal hastalıklar, mikrobiyal dental plağın ana etken olduğu, çoklu faktörlerin etkisiyle gelişen ve inflamatuvar süreçlerin hakim olduğu kronik hastalıklardır. Bu süreçte, polimorfonükleer lökositler (PMNL) tarafından üretilen reaktif oksijen türlerindeki (ROT) artış, oksidan ve antioksidan sistemler arasındaki dengenin bozulmasına yol açarak oksidatif stres (OS) oluşumuna neden olur. Bu durum, periodontal dokularda yıkımı tetikleyen başlıca mekanizmalardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, periodontal hastalıklarla ilişkisi literatürde yeterince aydınlatılmamış olan antioksidan savunma bileşenlerinden Sestrin-2 ve Nrf-2/Keap-1'in serum düzeyleri değerlendirilmiştir. Çalışma, periodontal durumu farklılık gösteren bireylerde bu moleküllerin düzeylerini karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kesitsel olarak planlanan araştırmaya, Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na başvuran, sistemik hastalığı bulunmayan ve sigara kullanmayan 80 birey dahil edilmiştir. Katılımcılar periodontal durumlarına göre dört gruba ayrılmıştır: Sağlıklı periodontal dokuya sahip bireyler (n=20), Plağa bağlı gingivitisli bireyler (n=20), Evre I-II periodontitisli bireyler (n=20), Evre III-IV periodontitisli bireyler (n=20). Tüm katılımcılardan aydınlatılmış onam alınmış, ardından klinik ve radyografik değerlendirmeler yapılmıştır. Klinik parametreler olarak sondlama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), plak indeksi (Pİ) ve gingival indeks (Gİ) ölçülmüş; sonrasında serum örnekleri toplanarak Sestrin-2, Nrf-2 ve Keap-1 düzeyleri ELISA yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, Sestrin-2, Nrf-2 ve Keap-1 düzeylerinin, özellikle Evre III-IV periodontitis grubunda daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Ancak bu farklılıkların istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Elde edilen bulgular, oksidatif stresle ilişkili bu biyobelirteçlerin periodontal hastalığın ilerlemiş evrelerinde azalma eğilimi göstermesinin dikkat çekici olduğunu ortaya koymuştur. Bu moleküllerin periodontal hastalık patogenezindeki rolünü daha net anlamak için ileri düzey, prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases are chronic conditions primarily caused by microbial dental plaque. They develop under the influence of multiple factors and are characterised by inflammatory processes. During this process, an increase in reactive oxygen species (ROS), which are produced by polymorphonuclear leukocytes (PMNL), leads to a disruption in the balance between oxidant and antioxidant systems, resulting in oxidative stress (OS). This is considered one of the main mechanisms triggering destruction of periodontal tissue. This study evaluated the serum levels of the antioxidant defence components Sestrin-2 and Nrf-2/Keap-1, the relationship of which with periodontal diseases has not been sufficiently elucidated in the literature. The study aimed to compare the levels of these molecules in individuals with different periodontal conditions. This cross-sectional study included 80 individuals who visited the Department of Periodontology at the Faculty of Dentistry at Gaziantep University and who had no systemic diseases or smoking habits. Participants were divided into four groups according to their periodontal status: individuals with healthy periodontal tissue (n = 20); individuals with plaque-related gingivitis (n = 20); individuals with stage I–II periodontitis (n = 20); and individuals with stage III–IV periodontitis (n = 20). Informed consent was obtained from all participants, after which clinical and radiographic evaluations were performed. The following clinical parameters were measured: probing pocket depth (PPD), clinical attachment level (CAL), plaque index (PI) and gingival index (GI). Serum samples were then collected and analysed for Sestrin-2, Nrf-2 and Keap-1 levels using the ELISA method. The analysis results showed that Sestrin-2, Nrf-2 and Keap-1 levels were lower, particularly in the Stage III-IV periodontitis group. However, these differences were not found to be statistically significant (p>0.05). It is noteworthy that these biomarkers associated with oxidative stress tend to decrease in advanced stages of periodontal disease. Further advanced, prospective studies are required to better understand the role of these molecules in the pathogenesis of periodontal disease.