Elit tenisçilerde kinetik beyin egzersizleri ile desteklenen antrenmanların teknik performans, çeviklik, dikkat ve denge üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of trainings supported with kinetic brain exercises on technical performance, agility, attention and balance in elite tennis players
  1. Tez No: 976660
  2. Yazar: SİNAN GÖKBEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit tenisçilerde kinetik beyin egzersizleri ile desteklenen antrenmanların teknik performans, çeviklik, dikkat ve denge üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 9-11 yaş aralığındaki 12 deney, 12 kontrol grubu olmak üzere toplamda 24 tenisçi dahil edilmiştir. Deney grubuna kinetik beyin egzersizleri ile teknik antrenman yaptırılırken, kontrol grubuna ise sadece tenise özgü teknik antrenman yaptırılmıştır. Antrenmanlar 12 hafta, haftada 4 gün, günde 120 dk olacak şekilde uygulatılmıştır. Sporculardan antrenman öncesi ve sonrasında AOS performans testi, statik ve dinamik denge testi, çeviklik testi, dikkat ölçüm testi değerlendirilmiştir. Verilerin analizi yapılmadan önce ölçüm değerlerinin normal dağlım gösterip göstermediğini belirlemek için Skewness (Çarpıklı) ve Kurtosis (Basıklık) normallik katsayısı değerlerine bakılmıştır. Skewness (çarpıklık) ve kurtosis (basıklık) değerleri-1.96 ila +1,96 arasında yer alan değerler için parametrik testler, bu değerler dışında kalan değerlerin karşılaştırılmasında ise non-parametrik testler kullanılmıştır. Buna göre normal dağılan verilerin analizinde grup içi karşılaştırmalarda Paired Samples T Testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise Independent Samples-T testi kullanılmıştır. Normal dağılmayan verilerin analizinde ise; grup içi karşılaştırmalarda Wilcoxon Signed Ranks Testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları incelendiğinde, AOS performans testi, statik ve dinamik denge testi, çeviklik testi, dikkat ölçüm testi sonuçlarının deney grubunun kontrol grubuna göre daha iyi sonuçlar elde edilmiştir (p>0.05). Sonuç olarak kinetik beyin egzersizlerinin teknik antrenmanlar ile birlikte tenisçilerin performanslarını geliştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of training supported by kinetic brain exercises on technical performance, agility, attention and balance in elite tennis players. A total of 24 tennis players aged 9-11 were included in the study: 12 in the experimental group and 12 in the control group. The experimental group received technical training using kinesthetic brain exercises, while the control group received only tennis-specific technical training. Training sessions were conducted for 12 weeks, 4 days a week, and 120 minutes per day. Athletes were assessed before and after training with the AOS performance test, static and dynamic balance test, agility test, and attention measurement test. Data were analyzed using the Paired Samples T-test for within-group comparisons of normally distributed data before and after training, the Wilcoxon Signed Ranks Test for within-group comparisons of non-normally distributed data, and the Independent Samples T-test for between-group comparisons. Data were evaluated at a significance level of 0.05. When the study findings were examined, the experimental group achieved better results than the control group in the AOS performance test, static and dynamic balance test, agility test, and attention measurement test (p>0.05). Consequently, it was determined that kinesthetic brain exercises, combined with technical training, improved tennis players' performance.