Antroposofi felsefesi ve ilkeleri
Anthroposophical philosophy and principles
  1. Tez No: 976689
  2. Yazar: ZEKİYE PALA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Rudolf Steiner'ın geliştirdiği Antroposofi düşüncesini felsefi, epistemolojik ve etik bir perspektiften incelemektedir. Çalışmanın temel problematiği, Antroposofi'nin klasik pozitivist bilgi anlayışından ayrılarak sezgi, içsel deneyim ve tinsel gözleme epistemik değer atfetmesidir. Araştırma, Steiner'in insanı beden, ruh ve tin bütünlüğü içinde ele alan antropolojik yaklaşımını merkeze alır. Nitel yöntemle yürütülen araştırmada, Steiner'in özgün eserleri ve çağdaş akademik literatür kavramsal ve içerik analizi yoluyla değerlendirilmiştir. Bu inceleme, özellikle Gizli Bilim, Kozmik Hafıza ve Ruhsal Aktiviteler Felsefesi gibi birincil kaynaklara dayanarak, Antroposofi'nin bilgi kuramını epistemoloji bağlamında tartışmaya açmıştır. Waldorf pedagojisi başta olmak üzere, euritmi ve antroposofik tıp gibi uygulama alanları da felsefi arka planla ilişkilendirilerek ele alınmıştır. Elde edilen bulgular, Antroposofi'nin bilgi anlayışının klasik doğruluk ve gerekçelendirme ölçütleriyle gerilimli olduğunu; ancak bireysel özgürlük, etik sorumluluk ve bütüncül eğitim anlayışı açısından özgün katkılar sunduğunu göstermektedir. Türkiye'deki Waldorf pedagojisi uygulamalarının yaratıcılık ve bilişsel gelişim açısından olumlu sonuçlar üretmesine rağmen, ölçme–değerlendirme ve müfredat uyumu bakımından sınırlılıklar barındırdığı görülmüştür. Ayrıca Geist (tin) ve Seele (ruh) ayrımının tutarlı bir biçimde korunması, çeviri kaynaklı kavramsal kaymaları azaltarak literatüre terminolojik bir katkı sunmuştur. Bu tez, Antroposofi'nin epistemolojik iddialarını eleştirel biçimde çözümlemekte, Türkiye bağlamındaki pedagojik uygulamalarıyla ilişkilendirmekte ve disiplinlerarası bir sentez önermektedir. Sonuç olarak çalışma, Antroposofi'nin bireysel ruhsal gelişim ile toplumsal bilinç arasında kurduğu v köprü işlevini açığa çıkararak, modern bilim–felsefe–teoloji tartışmalarına alternatif bir katkı sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Rudolf Steiner's Anthroposophy from philosophical, epistemological, and ethical perspectives. The central problem of the study is Anthroposophy's departure from classical positivist epistemology by attributing epistemic value to intuition, inner experience, and spiritual perception. The research particularly focuses on Steiner's anthropological view of the human being, which conceives the individual not merely as a biological entity but as a unity of body, soul, and spirit. Adopting a qualitative methodology, the study conducts conceptual and content analysis of Steiner's primary works—such as Occult Science, Cosmic Memory, and Philosophy of Spiritual Activity—as well as contemporary academic literature. Practical domains including Waldorf pedagogy, eurythmy, and anthroposophic medicine are also analyzed in relation to their philosophical foundations. The findings reveal that while Anthroposophy's epistemology remains in tension with classical criteria of truth and justification, it nonetheless offers original contributions in the areas of individual freedom, ethical responsibility, and holistic education. In the Turkish context, Waldorf pedagogy demonstrates positive outcomes in creativity and cognitive development, though limitations persist regarding assessment practices and curriculum alignment. Furthermore, maintaining a consistent distinction between Geist (spirit) and Seele (soul) has provided terminological clarity, minimizing translation–based ambiguities and contributing to the literature. This thesis thus critically evaluates Anthroposophy's epistemological claims, contextualizes its pedagogical applications in Turkey, and proposes an interdisciplinary synthesis. Ultimately, the study demonstrates that Anthroposophy functions as a transformative worldview, bridging individual spiritual development and collective vii consciousness, and offering an alternative contribution to contemporary debates in science, philosophy, and theology.