Özel eğitim meslek okulu mesleki öğretim programlarının geliştirilmesi
Development and effectiveness of vocational education programs in special education vocational school
  1. Tez No: 976690
  2. Yazar: TANER BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı; Özel Eğitim Meslek Okullarında öğrenim gören zihinsel yetersizliğe sahip bireylerin özellikleri, ihtiyaçları ve yaşadıkları problemler ile uygulanan mesleki öğretim programlarının ihtiyaç analizi kapsamında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu değerlendirme ile bireylerin ihtiyaçları ve mevcut programın eksiklikleri ortaya konmuş, bir alana yönelik program tasarısı geliştirilmiştir. Araştırma süreci boyunca nitel araştırma desenleri kullanılmıştır. Araştırma; ihtiyaç belirleme ve program değerlendirme aşamaları durum çalışması desenine, program geliştirme aşaması ise kuram oluşturma desenine göre yürütülmüştür. Araştırma kapsamında öncelikle literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Batı Karadeniz'deki bir ilde görev yapan öğretmen, yönetici, veli, öğrenci ve sektör temsilcilerinden oluşan çalışma grubundan, maksimum çeşitlilik örneklemesiyle veri toplanmıştır. Literatür ve mevcut programın da dahil edildiği veriler, içerik ve betimsel analizle incelenerek bulgular tablolarla sunulmuştur. Bu öğrencilerinin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor gelişim farklılıkları, bireysel ihtiyaçlara uygun mesleki eğitim programlarının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Zihinsel yetersizliği olan bireylerin dilsel, iletişimsel, üst düzey bilişsel ve sosyal yetkinliklerde güçlükler belirlenmiştir. İstihdam süreçlerinde karşılaşılan önyargılar, öğretim programı yetersizlikleri ve eğitimci niteliklerindeki eksiklikler temel sorun alanlarıdır. Bu bağlamda, bireysel farklılıklara duyarlı öğretim, teknolojik altyapı, işveren teşvikleri ve toplumsal farkındalığın artırılması sonuçlarına ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, öğretmenlerin mevcut programları daha etkin kullanabilmeleri için program iyileştirmeleri ve özel eğitim alanında kapsamlı bilgi aktarımı büyük önem taşımaktadır. Araştırma bulguları doğrultusunda, zihinsel yetersizliği bulunan öğrencilerin özel gereksinimleri dikkate alınarak kapsamlı bir öğretim programı geliştirilmiştir. Söz konusu program; hedefler, içerik, öğretme-öğrenme süreçleri ve değerlendirme boyutlarını kapsayan sistematik bir çerçevede yapılandırılmıştır. Programın tasarım sürecinde bireysel farklılıklar ve ilgili meslek dalının yeterlilikleri temel alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the characteristics, needs, and problems experienced by individuals with intellectual disabilities studying in Special Education Vocational Schools, as well as the vocational training programs they are enrolled in, within the scope of a needs analysis. With this evaluation, the needs of individuals and the deficiencies of the current program were revealed, and a program draft for a specific field was developed. Qualitative research designs were used throughout the research process. The research was conducted using a case study design for the needs determination and program evaluation stages, and a grounded theory design for the program development stage. Within the scope of the research, a literature review was first conducted. Data were collected from a study group consisting of teachers, administrators, parents, students, and sector representatives working in a province in the Western Black Sea region, using maximum variation sampling. The data, including the literature and the current program, were analyzed by content and descriptive analysis, and the findings were presented in tables. The cognitive, affective, and psychomotor developmental differences of these students highlight the need for vocational training programs tailored to individual needs. Difficulties in linguistic, communicative, higher-order cognitive, and social competencies have been identified in individuals with intellectual disabilities. Prejudices encountered in employment processes, inadequacies in teaching programs, and deficiencies in educator qualifications are the main problem areas. In this context, it has been concluded that teaching that is sensitive to individual differences, technological infrastructure, employer incentives, and increasing social awareness is a critical solution. In line with the results obtained, program improvements and comprehensive knowledge transfer in the field of special education are crucial for teachers to utilize existing programs more effectively. In line with the research findings, an extensive training program has been developed, taking into account the special needs of students with intellectual disabilities. The program in question is structured within a systematic framework covering objectives, content, teaching-learning processes, and evaluation dimensions. The design process of the program was based on individual differences and the competencies of the relevant vocational branch