Gebelikte yaşanan semptomların kadınların günlük yaşam aktiviteleri ve uyku kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of pregnancy symptoms on women's daily living activities and sleep quality
- Tez No: 976705
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE YANIKKEREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı gebelikte yaşanan semptomların kadınların günlük yaşam aktiviteleri ve uyku kalitesine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu çalışma 2022 yılında İzmir ilinde bir özel hastanenin Nonstress test Polikliniği'ne başvuran 310 gebe ile yürütülmüştür. Veriler kadınların tanıtıcı özellikleri soru formu, Gebelik Semptom Envanteri ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ile toplanmıştır. Araştırmada gebelerin son bir ayda yaşadıkları semptomlar (GSE 1. bölüm) ve semptomların günlük yaşam aktivitelerini kısıtlama (GSE 2. bölüm) puan ortalaması sırasıyla 24,5±11,2 ve 50,9±6,2' dir. GSE 1. ve GSE 2. bölüm puan ortalaması ilköğretim mezunu gebelerde üniversite mezunu olanlara göre, GSE 2. bölüm puan ortancası obez grupta fazla kilolu gruba göre, GSE 1. ve 2. bölüm puan ortancası günde ortalama 9 saat ve üzeri uyuyan kadınlarda diğer grupta olanlara göre istatistiksel olarak anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Obez gebelerin uyku bozukluğu puan ortancası normal kilolu gebelere göre istatistiksel anlamlı olarak yüksektir. PUKİ toplam puan ortalaması 9,6±3,2 (min:2 maks:17) saptanmıştır. Öznel uyku kalitesi puan ortancası eşi ilköğretim ve üniversite mezunu olanlarda, alışılmış uyku etkinliği eşi üniversite mezunu olanlarda ve gündüz işlev bozukluğu eşi lise mezunu olan gebelerde istatistiksel anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. PUKİ toplam puan ortancası kafein tüketenlerde ve ölü doğum öyküsü olanlarda yüksek belirlenmiştir. Gebelerin son bir ayda yaşadığı semptomların uyku kalitesini zayıf düzeyde etkilediği, alışılmış uyku etkinliği ile uyku bozukluğu puan ortalaması arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of pregnancy-related symptoms on daily activities and sleep quality in pregnant women. Conducted in 2022 with 310 pregnant women at a private hospital's Non-stress test outpatient clinic in İzmir, this descriptive and cross-sectional study used a demographic questionnaire, the Pregnancy Symptom Inventory (PSI), and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) for data collection. The mean PSI scores for symptoms and their impact on daily activities were 24.5±11.2 and 50.9±6.2, respectively. Higher mean scores of PSI Sections 1 and 2 were observed in pregnant women with primary education compared to those with a university degree. The median PSI Section 2 score was significantly higher in obese women than in overweight women, and the median scores of both PSI sections were significantly higher in those who slept 9 hours or more per day compared to others. Obese women had significantly higher sleep disturbance scores than those with normal weight. The mean PSQI total score was 9.6±3.2. Additionally, the median subjective sleep quality score was higher among women whose spouses had primary or university-level education; habitual sleep efficiency was higher among university graduates; and daytime dysfunction scores were higher in women with a high school education. Poorer sleep quality was associated with caffeine consumption and a history of stillbirth. A weak negative impact of pregnancy symptoms on sleep quality was observed, with a significant positive correlation between habitual sleep efficiency and sleep disturbance.