Mustafa Mahmûd'un 'El-Hurûc Mine't-Tâbût' adlı romanının tahlili
Analysis of Mustafa Mahmoud's novel 'Al-Khurûj Min al-Tabout
- Tez No: 976708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA YAKUPOĞLU BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Mustafa Mahmûd tarafından telif edilen el-Hurûc mine't-tâbût (Tabuttan Çıkış) adlı eserin tahlilini, romanda geçen varoluşçu unsuları ve kuantum teorisi konularını ele almaktadır. Birinci bölümde varoluşçuluk detaylı olarak değerlendirilip Arap dünyasındaki varoluş düşüncesi ele alınmış, Batı'dan devralınan varoluşçu felsefi temellerin bir özgünlük arayışı içerisinde olduğu ortaya konulmuştur. Akabinde kuantum ve frekans detaylı olarak incelenmiştir. Romanın ana kahramanı Dr. Tevfîk'in Hindistan'daki deneyimleri göz önüne alınarak özgürlük, ölüm, yalnızlık, kaygı gibi unsur ve kavramlar derinlemesine sorgulanmıştır. Ölüm, romanın tüm aşamalarında ruhun ölümsüzlüğü açısından bir aşama olarak değerlendirilmiştir. Dr. Tevfîk karakteri, romanda akılcılık ve mistiklik arasında çatışan ve sürekli bir dönüşüm içerisinde kendini arayan, varoluşçu bir uyanış ve bilinçlenme süreci içerisinde de var olmaya çalışan bir birey olarak tasarlanmıştır. Eserin tamamı ele alındığında görülmektedir ki zaman ileriye doğru akan doğrusal bir mefhum değil döngüsel ve dairesel bir yapı arz etmektedir. Dr. Tevfîk'in“ölüm gibi bir uyku”olarak adlandırdığı rüyalarında zamanlar arası geçiş yapması, okuyucuya çarpıcı sahneler sunmaktadır. Bu sahnelerde zaman; geçmişi, ânı ve geleceği kapsayan çok boyutlu bir düzlemdir. İnsan ruhunun ölümsüzlüğü ve doğası roman boyunca merkezi bir rol oynamaktadır. Ruh; enerji, frekans ve titreşimlerle bedene can veren bir kavramdır. Ölüm ise bu enerjiyi sonlandıran değil başka bir düzleme geçiren bir aşamadır sadece. Bu görüşler klasik varoluşçu felsefeyi özellikle modern kuantum yaklaşımı ile değerlendirmektedir. Ek olarak zihnin fizik ötesi yetenekleri ve parapsikolojik vakalar, Brahma karakteri üzerinden işlenmektedir. Roman, Arap edebiyatında oldukça özgün bir niteliği bulunan bu tematik kesişmeleri ustalıkla ele almaktadır. Mustafa Mahmûd romanında Batı'nın rasyonalitesi ile Doğu'nun mistik yaklaşımlarını ustalıkla bir potada değerlendirmekte; insan varoluşunu ve anlam arayışını çarpıcı bir biçimde yansıtmaktadır. Bu çalışmanın tahlili sonucunda felsefe ve edebiyat alanlarıyla ilgilenen araştırmacılar için gerek edebi gerekse interdisipliner bir okuma fırsatı sunduğu tespit edilmiş, bu bakımdan bu çalışmanın Arap edebiyatı ve çağdaş varoluşçuluğa yeni ufuklar kazandırabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the analysis of the work al-Khurûj min al-tabout authored by Mustafa Mahmoud, and the existential elements and quantum theory in the novel. In the first chapter, existentialism is evaluated in detail, the idea of existence in the Arab world is discussed, and it is revealed that the existential philosophical foundations inherited from the West are in search of originality. Subsequently, quantum and frequency were examined in detail. Elements such as freedom, death, loneliness, and anxiety from the experiences of the novel's protagonist, Dr. Tevfik, in India are deeply questioned. Death is evaluated as a stage in terms of the immortality of the soul throughout the novel. The character of Dr. Tevfik is designed as an existential awakening and consciousness process in the conflict and transformation between scientific rationality and mysticism throughout the novel. It is seen throughout the novel that time is not a linear concept that flows forward, but a cyclical and circular structure. Dr. Tevfîk's transition between times in his dreams, which he calls“a sleep like death”, presents striking scenes to the reader. From this perspective, Einstein's relativity and block universe approach is evaluated in terms of human intuition. Time is a multidimensional plane encompassing the past, present, and future. The immortality and nature of the human soul play a central role throughout the novel. The soul is a concept that gives life to the body with energy, frequency and vibrations. Death is not the end of this energy but only a stage that takes it to another plane. These views evaluate classical existential philosophies, especially with the modern quantum approach. In addition, the mind's metaphysical abilities and parapsychological cases are handled in the person of the character Brahma. The novel masterfully handles these thematic intersections, which are quite unique in Arabic literature. Mustafa Mahmud masterfully evaluates the West, the rationality of the West and the mystical approaches of the East in a crucible and strikingly reflects human existence and the search for meaning. As a result of the analysis of this study, it has been determined that it is a literary and interdisciplinary reading opportunity for researchers interested in the fields of philosophy and literature, and in this respect, it has been concluded that this work brings new horizons to Arabic literature and contemporary existentialism.