Hedonik ve gösterişçi tüketimin sosyal ticarete duyulan güvene etkisinde dijital etkileyicilerin aracılık rolü üzerine bir araştırma
A study on the mediating role of digital influencers in the effect of hedonic and conspicuous consumption on trust in social commerce
- Tez No: 976739
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ARKLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Sosyal medya platformlarının alışveriş süreçlerine entegre edilmesiyle ortaya çıkan sosyal ticaret, tüketicilerin satın alma faaliyetlerini destekleyen yeni alışveriş platformlarıdır. Tüketicilerin davranış süreçlerini etkileyen en önemli faktörlerden birisi de bu platformlara yönelik güven algılarıdır. Tüketicilerin sosyal ticarete yönelik güven algıları, hem içsel (tüketim motivasyonları ve güven eğilimi gibi) hem de dışsal (dijital etkileyici gibi) etkenlere bağlı olarak şekillenebilmektedir. Buradan hareketle araştırma, hedonik ve gösterişçi tüketimin sosyal ticarete yönelik güven üzerindeki etkisini ortaya koyma amacı taşımaktadır. Ayrıca, hedonik ve gösterişçi tüketim davranışlarının sosyal ticarete yönelik güven üzerindeki etkisinde dijital etkileyiciye güvenin aracılık rolü incelenmektir. Bu kapsamda araştırma modeli, güven aktarım teorisi üzerine inşa edilmiştir. Bununla birlikte araştırmada, cinsiyet ve bireylerin güven eğilim düzeyi faktörlerini de dikkate alarak hipotezler oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında, genç tüketicilerden anket aracılığıyla 1260 veri toplanmıştır. Verilerin analizinde yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, hedonik ve gösterişçi tüketimin dijital etkileyici güvenine doğrudan bir etkisinin olduğu; hedonik tüketimin sosyal ticarete güven üzerinde doğrudan bir etkisinin olmadığı; gösterişçi tüketimin ise sosyal ticarete güven üzerinde doğrudan bir etkisinin olduğu görülmüştür. Dijital etkileyiciye güvenin de sosyal ticarete güven üzerinde doğrudan bir etkisi tespit edilmiştir. Ayrıca, hedonik ve gösterişçi tüketimin sosyal ticarete güvene yönelik etkisinde dijital etkileyiciye güvenin aracılık rolü olduğu belirlenmiştir. Son olarak, cinsiyet ve güven eğilim düzeyine göre yapısal eşitlik modeli bulguları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social commerce, which emerged with the integration of social media platforms into shopping processes, is a new shopping platform that supports consumers' purchasing activities. Trust in these platforms is one of the most important factors influencing consumer behaviour. Consumers' perceptions of trust in social commerce can be influenced by both internal (such as consumption motivations and trust propensity) and external (such as digital influencers) factors. The research aims to reveal the effect of hedonic and conspicuous consumption on trust in social commerce. Additionally, the study examines the mediating role of trust in digital influencers in the effect of hedonic and conspicuous consumption behaviours on trust in social commerce. In this context, the research model is based on trust transfer theory. Furthermore, the study considers gender and individuals' trust propensity levels in formulating hypotheses. As part of our research, we surveyed 1,260 young consumers. The analysis of the data was conducted using a structural equation modeling. The analysis revealed that hedonic and conspicuous consumption directly impact trust in digital influencers; hedonic consumption does not directly affect trust in social commerce; and conspicuous consumption directly impacts trust in social commerce. It was indicated that trust in digital influencers has a direct impact on trust in social commerce. Furthermore, it was determined that trust in digital influencers plays a mediating role in the effect of hedonic and conspicuous consumption trust in social commerce. Finally, the findings of the structural equation modeling were discussed according to gender and trust propensity levels.