Piroptozisde görev alan ninjurin 1'in over kanseri hastalarındaki ekspresyon profilinin belirlenmesi
Determination of the expression profile of ninjurin-1 involved in pyroptosis in ovarian cancer patients
  1. Tez No: 976740
  2. Yazar: EMİNE MUTLU EVCİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ÇAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Over kanseri kadınlarda en sık görülen jinekolojik malignitelerden biri olup, tanı konulduğunda genellikle ileri evrede olmasından dolayı yüksek mortalite oranlarıyla ilişkilidir. Son yıllarda, programlı hücre ölüm mekanizmaları üzerine yapılan araştırmalar, tümör gelişimi ve progresyonunda rol oynayan noleküllerin anlaşılmasına katkı sağlamıştır. Inflamasyonla ilişkili hücre ölüm mekanizmalarından biri olan piroptozis, ozmotik şişme/balonlaşma ve sonunda plazma zarı yırtılması ile karakterize edilen, gözenek oluşturucu proteinlerin gasdermin ailesi tarafından gerçekleştirilen bir programlı litik hücre ölümünün, Ninjurin 1 lizise bağlı son aşamasında membran yırtılmasını yöneten anahtar moleküllerden biridir. Bu genin ekspresyon düzeyleri; tümör gelişimi, inflamasyon, hücre lizisi ve immün mikroçevre düzenlemesiyle olan ilişkisi nedeniyle kanser biyolojisinde dikkat çeken yeni bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, Ninjurin 1 geninin mRNA ve protein ifade düzeyleri, over kanserine ait doku ve kan örneklerinde farklı histolojik tiplerde incelenmiş normal kontrollerle karşılaştırılmıştır. Ninjurin 1 gen ekspresyonunun doku bazlı analizinde normal ve tümör gruplar arasında ya da histolojik alt tipler arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Kan örneklerinde yapılan analizde ise özellikle endometrioid alt tipte Ninjurin 1 ekspresyonu anlamlı derecede yüksek ve seröz tipte de normale kıyasla belirgin artış saptanmıştır. Western blot analizinde ise Ninjurin-1 proteininin özellikle seröz ve endometrioid tümör dokularında normal dokuya kıyasla artmış protein düzeyleri göstermektedir fakat istatiksel olarak bir anlamlılık saptanmamıştır. Ayrıca, kemoterapi uygulanan hastalarda NINJ1 mRNA düzeylerinin yükseldiğini ortaya koyduk. Elde edilen bulgular Ninjurin 1'in over kanserinin tanı ve takip süreçlerinde hedeflenebilecek dolaşıma yansıyan potansiyel bir biyomarker olabileceğini, daha geniş hasta gruplarında yapılacak ileri moleküler çalışmalar ile tanı ve hastalığın alt tip ayrımında katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is one of the most common gynecological malignancies in women and is associated with high mortality rates due to its frequent diagnosis at advanced stages. In recent years, research on programmed cell death mechanisms has contributed to a deeper understanding of molecules involved in tumor development and progression. Pyroptosis, an inflammation-associated form of programmed lytic cell death, is characterized by osmotic swelling/ballooning and eventual rupture of the plasma membrane, mediated by pore-forming proteins of the gasdermin family. In the final stage of Ninjurin 1-dependent lysis, Ninjurin-1 acts as a key molecule governing membrane rupture. Due to its association with tumor development, inflammation, cell lysis, and immune microenvironment regulation, the expression levels of this gene have emerged as an intriguing topic in cancer biology. In this thesis, the mRNA and protein expression levels of the Ninjurin-1 were examined in ovarian cancer tissue and blood samples across different histological subtypes and compared with normal controls. In the tissue-based analysis, no statistically significant difference was observed in Ninjurin-1 expression levels between normal and tumor groups or among histological subtypes. However, analyses performed in blood samples revealed significantly elevated Ninjurin-1 expression particularly in the endometrioid subtype, with a noticeable increase also observed in the serous subtype compared to normal controls. Western blot analysis demonstrated elevated protein levels of Ninjurin-1 in serous and endometrioid tumor tissues relative to normal tissues, although this increase did not reach statistical significance. Additionally, we found that NINJ1 mRNA levels were upregulated in patients who had undergone chemotherapy. These findings suggest that Ninjurin-1 may represent a potential circulating biomarker that could be targeted in the diagnosis and monitoring of ovarian cancer. Further molecular studies conducted in larger patient cohorts are expected to contribute to both diagnosis and histological subtype differentiation of the disease.