Vibration analysis of a firefighting rescue ladder
Bir merdivenli itfaiye kurtarma aracının titreşim analizi
- Tez No: 976738
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT MALGACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
Özet
Yangın veya yüksekte mahsur kalan kişilerin tahliyesi sırasında, itfaiye merdiveninin ucundaki kurtarma sepetinde titreşimlerin azaltılması, güvenli ve verimli bir kurtarma için kritik öneme sahiptir. Merdiven hareketlerinden kaynaklanan titreşimler kritik eşiğin altında kalmalıdır; çünkü rüzgâr veya kişilerin sepete aniden çıkması bu titreşimleri artırabilir. Bu çalışma, tahliye sırasında merdivenli itfaiye aracının farklı konumlarında oluşan titreşim davranışlarını incelemektedir. Veriler, ticari bir itfaiye aracı üzerinde darbe kuvveti uygulanarak toplanmış; elde edilen sinyallerden sistemin sönüm oranları ve doğal frekansları belirlenmiştir. ANSYS Workbench ile kurtarma sepetine sahip merdiven sistemi modellenmiş ve dönme hareketi hariç tutularak farklı konumlarda titreşim analizi yapılmıştır. Analiz kapsamında doğal frekanslar, mod şekilleri ve operasyonel çalışma aralığındaki titreşim tepkileri değerlendirilmiştir. Farklı merdiven konfigürasyonlarının incelenmesinin ardından, kurtarma sepetindeki titreşimleri azaltmak için mekanik bir sönümleme yaklaşımı önerilmiştir. Merdiven ile kurtarma sepeti arasına yerleştirilen sönümleme sistemi için yay ve sönüm katsayıları, literatürde harmonik uyarımlı sistemler için kullanılan teori ile tahmin edilmiş ve serbest titreşim modeline uyarlanmıştır. Modeller arasındaki farklılıklar nedeniyle nihai parametreler iteratif bir yöntemle dar bir aralıkta elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During evacuations of individuals trapped at heights or in a fire, minimizing vibrations at the rescue cage at the end of the firefighting rescue ladder is crucial for ensuring a safe and efficient rescue process. Vibrations caused by ladder movements must remain below a critical threshold, as external factors such as wind or individuals jumping onto the cage can exacerbate these vibrations. This study investigates vibration patterns associated with various ladder firefighting vehicle positions during evacuations. Experimental data are collected using a commercially available firefighting vehicle, where pulse force is applied to induce vibrations. The resulting signals are recorded to determine the damping ratios and natural frequencies of the system. Using ANSYS Workbench, the ladder system with a rescue cage is modeled, and vibrations are analyzed for different positions while excluding rotation. The analysis includes assessing natural frequencies, mode shapes, and vibration responses within the operational workspace. After evaluating multiple ladder configurations, a mechanical vibration-damping approach is proposed to mitigate vibrations at the rescue cage. A damping system is installed between the ladder and the cage. Stiffness and damping parameters are first estimated using a theory applied to harmonically excited systems and then adapted to the free vibration model. Due to differences between the harmonically excited and the free vibration model, final parameters are obtained through an iterative procedure within a constrained range.