Hemiparetik serebral palsili çocuklarda Kinezyolojik bantlama ve ayak - ayakbileği ortezi (AFO)'nin yürüme ve denge fonksiyonları üzerine etkisi
The effects of Kinesio taping and foot – ankle braces on walking and balance functions of children with hemiparetic cerebral palsy
- Tez No: 359690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜBEYİR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamızın amacı, Hemiparetik Serebral Palsili (HP SP) çocuklarda rutinde yoğun olarak kullanılan ve kinezyolojik bantlamaya göre maaliyeti yüksek olan Ayak - Ayakbileği Ortezi (AFO) uygulamasına, yine rutinde farklı amaçlarla kullanılan kinezyolojik bantlamanın alternatif olup - olamayacağını belirlemekti. Çalışmaya yaş ortalaması 10,43±3,27 yıl olan 37 HP SP'li olgu dahil edildi. Değerlendirmeler olgularımıza çıplak ayak ile, AFO ile ve kinezyolojik bantlama ile yapıldı. Olgularımızın denge ve yürüme fonksiyonları Berg Denge Testi, Tek Ayak Üzerinde Durma Testi, Fonksiyonel Öne Uzanma Testi, 10 Metre Yürüme Süresi Testi, Ayak İzi Yöntemi, Enerji Sarfiyatı Değerlendirilmesi ve Nintendo Wii Denge Testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
With regard to the routine and frequent use of Foot – Ankle Braces on Pediatrics with Hemiparetic Cerebral Palsy (HP CP), which are costly compared to Kinesio Taping which in turn are routinely used for varying purposes, we conducted our studies in order to determine whether Kinesio Taping could also be used as an alternative method alongside with Foot – Ankle Braces. We conducted our studies on 37 Pediatrics cases with HP CP whose average ages were of 10,43±3,27 years. Our case studies involved application of Foot – Ankle Braces and Kinesio Taping on bare feet. Balance and walking functions were evaluated by applying the following tests: Berg Balance Scale, One-Leg-Stand Test, Functional Reach Test, 10 Meter Walk Test, Foot Print Method, Energy Consumption Evaluation and Nintendo Wii Balance (Board) Test.