Rekombinant dna teknolojisi ile ef antijeni üretimi ve saflaştırılması
Production and purification of ef antigen with recombinant dna technology
- Tez No: 976758
- Danışmanlar: PROF. DR. UYGAR HALİS TAZEBAY, DR. DİĞDEM AKTOPRAKLIGİL AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Biyoteknoloji, Biyoloji, Genetics, Biotechnology, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Bacillus anthracis EF antijeninin rekombinant DNA teknolojisi ile üretilmesi ve saflaştırılması amaçlandı. Gram pozitif bir bakteri olan B. anthracis, antraksın etken maddesidir. Bu hastalık ciltte, sindirim sisteminde ve solunum gibi formlarda ortaya çıkar. Hayvan yetiştiricileri, veterinerler ve şarbon mikropları ile çalışan insanlar risk gruplarıdır. Bu organizma kapsüllü olup toksin üretir. pXO1 yapısal toksin genleri olan pagA, lef ve cya'yı taşır. Antraks toksini üç protein, koruyucu antijen (PA), ölümcül faktör (LF) ve ödem faktörü (EF) içerir. PA ve LF kombinasyonu, antraks öldürücü toksin (LT) üretir. PA ve EF kombinasyonu ödem toksini (ET) üretir. EF, hücrelerde cAMP seviyelerini yükselterek sitozole girişte ödeme neden olan kalmodulin ve kalsiyum bağımlı bir adenilat siklazdır. Çalışmada, ticari bir firma tarafından cya geni kodon optimize (CO) dizilimle pET-30a(+) vektörüne klonlanmıştır. Ayrıca, kodon optimize cya geninin taşıdığı sinyal sekansını çıkartarak çoğaltmak üzere bir çift primer tasarlanmış ve sentezlettirilerek tarafımıza teslim edilmiştir. Sinyal sekansı çıkartılmış kodon optimize cya geni, pET-30a vektörüne T4 DNA ligaz ile klonlanmıştır. E.coli DH5α kompetent hücresine transformasyonu yapılmıştır. pET-30a-cya klonlanan vektörü protein ekspresyon çalışmaları için E. coli Rosetta 2(DE3)pLysS kompetent hücresine aktarılmıştır. Büyük ölçeklerde ve küçük ölçeklerde üretimler yapılarak EF proteinin üretimi çalışmaları yapılmıştır. Üretim aşamasında sıcaklık, indükleme süresi, IPTG konsantrasyonu, besiyeri içeriği, besiyeri ölçeği ve kimyasallar gibi farklı optimizasyonlar yapılmıştır. CapturemTM His-tag pürifikasyon kiti ve AKTA Avant cihazında His Trap High- Performance Ni+2 5 mL, Hi Trap Q High Performance Ni+2 1 mL, Mono-Q 5/50 GL kolonları kullanılarak saflaştırma çalışmaları yapılmıştır. Saflaştırma örnekleri SDS-PAGE ve Western blot yöntemleriyle izlenmiş ve EF proteinine ait sinyaller alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed the production and purification of Bacillus anthracis EF antigen by recombinant DNA technology. B. anthracis, a gram positive bacterium, is the causative agent of anthrax. This disease occurs in the skin, gastrointestinal, inhalation forms. Animal breeders, veterinarians and people working with anthrax microbes are the risk groups. This organism is capsulogen and toxinogenic. pXO1 carries the structural toxin genes, pagA, lef and cya. The anthrax toxin consists of three proteins, protective antigen (PA), lethal factor (LF), and edema factor (EF). PA and LF combination produces anthrax lethal toxin (LT). PA and EF combination produces edema toxin (ET). EF is a calmodulin- and calcium-dependent adenylate cyclase that causes edema upon entrance into the cytosol by elevating the cAMP levels in cells. In the study, the cya gene was cloned into a pET-30a (+) vector by a codon optimized (CO) sequence by a commercial company. In addition, a pair of primers was designed to synthesize and amplify the signal sequence-removed of the codon optimized cya gene and was synthesized and delivered to us. The signal sequence-removed codon-optimized cya gene is cloned to the pET-30a vector by T4 DNA ligase. The cloned pET-30a-cya vector was transformed into E. coli DH5α competent cell. The pET-30a-cya cloned vector was transferred to E. coli Rosetta 2 (DE3) pLysS competent cell for protein expression studies. Production of EF protein was carried out in large scales and small scales. During the production phase, different optimizations such as temperature, induction time, IPTG concentration, media content, media scale and chemicals were performed. Purification studies were performed using CapturemTM His-tag purification kit and AKTA Avant device using His Trap High- Performance Ni+2 5 mL, Hi Trap Q High Performance Ni+2 1 mL, Mono-Q 5/50 GL columns. Purification samples were followed by SDS-PAGE and Western blot methods and signals of EF protein were obtained.