Toksik proteinlere karşı antikor üretimi için farklı immünizasyon protokollerinin etkinliğinin belirlenmesi
Determining the effectiveness of different immunization protocols for antibody production against toxic proteins
  1. Tez No: 976759
  2. Yazar: MEHMET MASUM TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER YAĞCI, DR. BERTAN KORAY BALCIOGLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Biyoteknoloji, Microbiology, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Clostridium botulinum bakterisinin ürettiği botulinum/A toksini ile Ricinus communis bitkisinin ürettiği risin toksinlerine karşı tedavide kullanılmak üzere antikor geliştirme çalışmalarında kullanılmak üzere, bu toksinlere karşı immün farelerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çok düşük miktarları dahi yüksek toksisiteye sahip olan toksinlerin, ölümcül dozları oldukça düşüktür. Farelerde risin toksini için inhalasyon medyan ölümcül dozu (LD50) 3-5 ug/kg iken, oral doz (LD50) 20 mg/kg'dır. Bu miktar botinum için çok daha düşük olup, BoNT /A için medyan ölümcül doz (LD50) ~ 0,2 ng/kg'dır. Bu toksinler,Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından belirlenen tehlike arz eden toksinler listesine göre, botulinum toksini kategori A, risin toksini ise B kategorisinde yer almaktadır. Botulinum toksinine karşı immün kütüphane geliştirmek için fareler bont/A toksininin antijenik özellik gösterdigi düşünülen B1, B4, B5, B7 ve B9 peptitleri ile immünize edilmiştir. Risin toksinine karşı immünize kütüphane geliştirmek için ise fareler, risin toksin B altbirimi (RTB) geni klonlanmış DNA aşı vektörü olan pVAC1 ile immunize edilmiştir.Botulinum toksini peptitleri hazır olarak alınıp 3 farklı fare ırkına (BALB/C, CD1 ve C57/BL6) immünizasyon yapılmıştır.Risin toksini ise BALB/c fare ırkında immünizasyon için kullanılmıştır. İmmünizasyonların testi“Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay”ile yapılmıştır. Eliza testinde B peptitlerinin immünizasyon kontrolü, immünizasyonda kullanılan peptitlerin kullanımı ile yapılmıştır. RTB için ise Pet30a ekspresyon vektörüne klonlanıp rosetta bakteri hattında üretilip, saflaştırılan RTB proteinleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop immune mice against these toxins for use in antibody development studies for use in the treatment against botulinum type /A toxin produced by Clostridium botulinum bacteria and risin toxins produced by Ricinus communis plant that have high toxicity even in very low amounts, lethal doses are quite low. The median lethal dose (LD50) of inhalation for ric in toxin in mice is 3 5 µg / kg, while the oral dose is LD50 20 mg / kg. This amount is much lower for botulinum and the median lethal dose (LD50) for BoNT /A is ~ 0.2 ng / kg. According to the list of dangerous toxins determined by the Center for Disease Control and Prevention (CDC), botulinum toxins are in category A, and ricin toxin is in category B. To develop an immune library against botulinum toxin, mice were immunized with peptides B1, B4, B5, B7 and B9, which are thought to have antigenic parts of bont/A toxin. In order to develop an immunized library against risin toxin, the mice were immunized with pVAC1, Which is DNA vaccine vector, whose clonin ricin toxin B subunit (RTB) gene was cloned. Botulinum toxin peptides were taken by order and immunization was performed to 3 different mouse races (BALB/C, CD1 and C57/BL6). Ricin toxin has been used for immunization in the BALB/c mouse race. Immunization tests was done with“Enzyme Linked Immunosorbent Assay”. The immunization control of B peptides in the ELISA test was done by using the peptides used in immunization. For RTB, RTB gene was cloned into pET30a expression vector and than produced in the rosetta bacteria line and purified. Purified RTB protein was used in the ELISA test.