Sağlıklı yetişkinlerde özelleştirilmiş egzersiz programının ağrı, kifoz derecesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
The effects of a customized exercise program on pain, kyphosis angle, and quality of life in healthy adults
- Tez No: 976780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN BASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sağlıklı yetişkin bireylerde özelleştirilmiş egzersiz programının ağrı, torasik kifoz derecesi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, İstanbul Rumeli Üniversitesi Fizyoterapi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yürütülmüştür. Çalışmaya dahil edilen 60 erkek katılımcı randomize olarak egzersiz ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Egzersiz grubuna, haftada iki gün olmak üzere toplam dört hafta boyunca postüral düzeltici egzersizlerden oluşan bir program uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir egzersiz müdahalesi yapılmamıştır. Kifoz derecesi değerlendirmesinde esnek cetvel (flexicurve ruler) yöntemi kullanılmış, ağrı değerlendirmesi McGill Melzack Ağrı Anketi ile yapılmıştır. Yaşam kalitesi ise SF-36 ölçeği ile ölçülmüş; ayrıca postüral analiz, kas kuvveti ve esneklik testleri ile destekleyici veriler toplanmıştır. Uygulama sonucunda, egzersiz grubunda torasik kifoz açısında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalma saptanmıştır (p<0.05). Ayrıca McGill ağrı skorlarında azalma ve SF-36 yaşam kalitesi puanlarında çeşitli alt boyutlarda pozitif yönde değişim gözlenmiştir. Kontrol grubunda bu değişiklikler anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak, dört haftalık özelleştirilmiş egzersiz programının sağlıklı yetişkin bireylerde postüral parametrelerde iyileşmeye katkı sağlayabileceği, ağrı düzeylerini azaltabileceği ve yaşam kalitesine olumlu etkiler sunabileceği düşünülmektedir. Ancak elde edilen bulguların genellenebilirliği için daha uzun süreli ve geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of a customized exercise program on pain, thoracic kyphosis angle, and quality of life in healthy adult individuals. The research was conducted at Istanbul Rumeli University Physiotherapy and Rehabilitation Application and Research Center. Participants were randomly assigned to two groups: an exercise group and a control group. The exercise group participated in a structured postural corrective exercise program twice a week for four weeks. No exercise intervention was applied to the control group. Thoracic kyphosis was measured using a flexible ruler (flexicurve method), and pain levels were assessed with the McGill Pain Questionnaire. Quality of life was evaluated using the SF-36 Health Survey, supported by additional measurements such as postural analysis, muscle strength, and flexibility assessments. Statistical analysis revealed a significant reduction (p<0.05) in thoracic kyphosis angle in the exercise group after the intervention. Moreover, decreases in McGill pain scores and improvements in several subscales of the SF-36 were observed. No significant changes were found in the control group. In conclusion, the four-week customized exercise program may contribute to improvements in postural parameters, reduction in pain levels, and enhancement of quality of life in healthy adults. However, further long-term studies with larger sample sizes are needed to support the generalizability of these findings.