Gerçek ve tüzel kişi mükelleflerin zekât ödemelerine yönelik politik öneriler
Political suggestions for zakat (obligatory alms) payments of real and legal person
  1. Tez No: 976779
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Ekonomi, Political Science, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
Özet
İbn-i Haldun'a göre devletin kurulduğu ilk yıllarda, halka yüklenen vergi azdır. Ancak bu düşük vergi oranlarına mukabil daha çok vergi toplanır. Oysa devletin yıkılma döneminde vergi oranları çok olur ama daha az vergi toplanır. Çünkü devlet, vergileri düşük tutarsa halk, daha çok çalışma yoluna giderek devleti kalkındıracaktır. Ancak vergiler ağır olursa çalışma şevki kırılan halkın üretime katkısı az olacaktır. Yasalarımızda çok yüksek vergi oranları bulunmaktadır. Halk bu yüksek vergi oranlarını ödemekte ciddi zorluklar ile karşılaşmaktadır. Halkımızın bu yüksek vergileri ödemekte zorluk çektiğinin en önemli göstergesi devletimizin 1980 yılından itibaren ortalama 1,5 yılda bir vergi affı çıkartmak zorunda kalmasıdır. Bu sebeple vergi yaslarımızda köklü reformlara ihtiyaç duyulmaktadır. Gerçek kişi mükellefler ile tüzel kişi mükellefler yasal zorunluluklardan dolayı ödemek zorunda olduğu vergilerin yanında vicdani sorumluluklarından dolayı da %2,5 zekât vergisi ödemek zorunda kalmaktadır. İnanç esaslı hareket eden gerçek ve tüzel kişi mükelleflerin gelir ve kurumlar vergisi matrahlarının nisap miktarına (85 gram altın karşılığı TL) ulaşması koşulu ile zekât oranı (%2,5) kadar yasalarımız çerçevesinde ispat edebilecekleri zekât ödemelerini, ödeyecekleri vergi tutarından indirim konusu yapabilmelidirler.
Özet (Çeviri)
According to Ibn-i Haldun, the tax imposed on people during the first years of the foundation of the state was low. However, despite such low tax rates, more tax was collected. On the other hand, during the period of fall of the state, less tax was collected with higher tax rates. It is because when the state keeps the taxes low, people would tend to work more and thus develop the state. But, on the contrary, if the tax burdens are high, people would be less enthusiastic to work and thus contribute less to the development of the state. Our laws impose very high tax rates. And the people are having serious difficulties in paying these tax amounts. The most important indicator of this difficulty in tax payment is that our government has had to issue a tax amnesty everyone and a half year since 1980. Therefore, fundamental reforms are required in our laws. In addition to the taxes legally required to be paid, the real person and legal person taxpayers also have to pay 2.5% zakat (obligatory alms) tax due to their conscientious responsibilities. The real person and legal person taxpayers, who act according to their faith, should be able to deduct their zakat payments from their legal tax payment up to 2.5%, the zakat amount, provided that they are proven legally and that they reach their quorum of income and corporate tax assessments (TRY amount equivalent to 85 gr of gold).