2001 sonrası Afganistan'da idari kriz: Bir vaka analizi
Administrative crisis in post-2001 Afghanistan: A case analysis
- Tez No: 976803
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ZAHİD ÇIĞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz dünyasının ileri ülkelerinde idari sistem, bir kamu düzeni modeli olarak bilinmektedir. Bu düzenin, milletleri arzu edilen hedeflere yaklaştırmada önemli işlevleri bulunmaktadır. Afganistan idari sistemlerini henüz geliştirememiş bir ülkedir. İdari sistemlerini geliştirmeye çalışan ve henüz gelişmemiş diğer ülkeler gibi bu ülkenin de pek çok sorunu, zorluğu ve yetersizliği mevcuttur. Bu yetersizlikleri ve sorunları çözmedikçe Afganistan büyüme ve gelişmeye yönelik adımlar ataması imkânsız görünmektedir. Bu çalışmada, Afganistan'ın içinde bulunduğu idari krizi betimlemek, krizin nedenlerini tespit etmek ve çözüm önerilerinde bulunmak amaçlanmıştır. Daha spesifik olarak, Afganistan'ın Amerika Birleşik Devletleri tarafından işgal edilmesi sonrasında meydana gelen kriz ele alınmıştır. Ülkenin resmî dillerinde yazılan kaynaklara dayanan bu nitel durum çalışmasında, idari krizin diğer kriz türleriyle ilişkisi göz önünde bulundurularak geniş bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda Afganistan'ın tarihî ve coğrafi şartları, ülkedeki etnik unsurlar gibi konular araştırma kapsamına dâhil edilmiştir. Afganistan'da sürdürülebilir bir siyasi sistemin kurulmasına yönelik çözüm önerileri tartışılmış ve değerlendirilmiştir. Ayrıca Afganistan'daki krizlerin nedenleri, Afganistan'da uzun yıllardır devam eden savaşların yol açtığı güvensizlikler, istikrarsızlık, idari gelişmenin eksiklikleri ve ülke siyasetinin dış güçlere bağımlı kalması gibi konulara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the advanced countries of today's world, the administrative system is known as a model of public order. This order has important functions in bringing nations closer to their desired goals. Afghanistan is a country that has not yet developed its administrative systems. Like other countries that have not yet developed their administrative systems, this country has many problems, difficulties and inadequacies. Unless these inadequacies and problems are solved, Afghanistan cannot take steps towards growth and development. This study aims to describe Afghanistan's current administrative crisis, identify its causes, and propose solutions. Specifically, the crisis that occurred after the invasion of Afghanistan by the United States of America is discussed. This qualitative case study, based on sources written in the official languages of the country, tries to draw a broad framework by considering the relationship of the administrative crisis with other types of crises. In this context, issues such as the historical and geographical conditions of Afghanistan, ethnic elements in the country were included in the scope of the research. In addition, sound solutions for the establishment of a sustainable political system in Afghanistan have been discussed and evaluated. It also focused on the causes of Afghanistan's crises, such as insecurity and instability caused by the wars that have been going on in Afghanistan for many years, lack of administrative development, and the reasons and dependence of the country's politics on foreign powers.