Çatlak özeliklerinin çimentolu malzemenin kendiliğinden iyileşmesine etkisi
Effects of crack properties on self-healing of cementitious materials
- Tez No: 976807
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU AKÇAY ALDANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada işlenebilir kıvamda sabit su/çimento (s/ç) oranına sahip kendiliğinden iyileşmeyi sağlayan kristal üreten katkı içeren ve içermeyen harç numuneleri üretilmiştir. Numunelerin iyileşme kabiliyetlerini belirleyebilmek için farklı zamanlarda değişik genişlikte ve derinlikte çatlaklar oluşturularak, belirli aralıklarla çatlak kapanma oranları optik mikroskop ile ölçülmüştür. Farklı özelliklerdeki çatlaklara sahip olan kristal oluşturan katkı içeren ve içermeyen harç numunelerinin su geçirimsizlik özellikleri incelenmiştir. Bunların yanı sıra katkılı ve katkısız numunelerde basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve rötre deneyleri yapılmıştır. Deneyler sonucunda kristal oluşturan mineral katkılı tüm serilerde belirgin bir iyileşme gözlemlenmiştir. Çatlak derinliğinin ve genişliğinin artmasıyla iyileşme oranları düşmüştür. Kristal oluşturan katkı içermeyen numunelerde ilerleyen zamanlarda oluşan çatlaklarda iyileşme oranlarının düştüğü, kristal oluşturan katkı içeren numunelerde çatlak oluşma zamanının daha az etkili bir parametre olduğu belirlenmiştir. Kristal oluşturan katkılı numunelerde su geçirimliliğinin belirgin bir şekilde azaldığı gözlemlenmiştir. Bu katkının mekanik dayanım üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca bu katkı kullanımı harçların erken yaşlardaki hacimsel otojen rötreyi önlediği ancak ilerleyen yaşlardaki kuruma ve otojen rötrede bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mortar samples with and without self-healing crystal-producing additives with constant water/cement (w/c) ratio in workable consistency were produced. In order to determine the healing abilities of the samples, cracks of different widths and depths were created at different times and the crack closure rates were measured with an optical microscope at regular intervals. The water impermeability properties of mortar samples with and without crystal-forming additives with cracks of different characteristics were examined. In addition, compressive strength, bending strength and shrinkage tests were carried out on samples with and without additives. As a result of the experiments, the significant healing of cracks was observed in samples with crystal-forming mineral additives. It has been observed that healing rates decrease with increasing crack depth and width. The healing rates of cracks that occur in later periods in samples without crystal-forming additives decreased, but it has been determined that crack formation time is a less effective parameter in samples containing crystal- forming additives. The water permeability decreased significantly in samples with crystal-forming additive. It was figured out that this additive did not have a significant effect on mechanical strength. In addition it was shown that the usage of this additive preventedvolumetric autogenous shrinkage of mortars at early ages, however they did not any effect on drying and autogenous shrinkages at later ages.