Antiepileptik ilaç kullananlarda artmış ateroskleroz riski
- Tez No: 976822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR KURTULUŞ YOLDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
Özet
Son zamanlarda yapılan çalışmalarda kronik epilepsi ve uzun süreli antiepileptik ilaç (AEĐ) kullanımının ateroskleroz gelişimi ile ilişkili olabileceğini düşündüren sonuçlar bildirilmiştir. Biz bu çalışma ile uzun süreli AEĐ kullanan hastalarda antiepileptik ilaçların aterosklerozun risk belirteçleri ve aterosklerozun bir göstergesi olarak karotis intima media kalınlığı (ĐMK) ile olası ilişkisini göstermeyi amaçladık. Çalışmaya, 3 yıl veya daha uzun süre Karbamezapin (KBZ) ve Valproik asit (VPA) monoterapisi alan ve KBZ veya VPA 'nın yanı sıra en az 2 yıldır ikinci bir antiepileptik ilaç kullanan (politerapi) 92 hasta alındı. Kontrol grubuna ise benzer demografik özelliklere sahip 31 sağlıklı birey alındı. Her iki grubunun açlık kan şekeri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, lipid profili (Trigliserid, Total Kolesterol, HDL-k, LDL-k), homosistein, Hs-CRP, ürik asit (ÜA), Lp(a), folat, vitamin B12, düzeylerine bakıldı. Karotis ĐMK ölçümü, kranial manyetik rezonans görüntüleme ve yapılamayan hastalara bilgisayarlı beyin tomografisi yapıldı. Homosistein düzeyleri VPA, KBZ ve politerapi gruplarında kontrol grubuna göre daha yüksekti. VPA monoterapi grubunda KBZ monoterapi ve politerapi grubuna göre Ürik asit (ÜA) seviyeleri daha yüksekti. KBZ monoterapi grubunda Hs-CRP düzeyi VPA monoterapi, politerapi ve kontrol grubuna göre daha yüksekti. Total kolestrol seviyeleri KBZ monoterapi grubunda VPA monoterapi grubu ve kontrol grubunda olduğundan daha yüksekti. Hasta ve kontrol grupları arasında ise ĐMK artışı yönünden farklılık olmamakla beraber hasta grubunda Karotis ĐMK ile yaş, vücut kitle indeksi, T- kol, LDL-k, Hs-CRP ve homosistein düzeyleri arasında pozitif bir korelasyon olduğu görüldü. Hastalık süresi, ilaç kullanım süresi ve dozu ile ĐMK değerleri arasında herhangi bir ilişki saptanmaması uzun dönem AEĐ kullanımının ateroskleroz gelişimini artırmadığını düşündürmektedir. Ancak ateroskleroz risk faktörlerinin hasta grubumuzda daha belirgin olması uzun dönem AEĐ kullanımının aterosklerotik süreçde indirekt kümülatif etkisi olduğunu destekleyebilir. AEĐ kullanımının ateroskleroz oluşumuna zemin hazırlayıp hazırlamadığını değerlendirmek için yeni uzun dönem takip çalışmaları planlamak daha uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Recent reports suggest that chronic epilepsy and long term AED usage may be associated with atherosclerosis. By current study, we aimed to investigate the possible relation between antiepileptic drugs and atheosclerotic risk factors and carotid intima media thickness (IMT) as a marker of atherosclerosis. 92 patients, who has used carbamezapine (CBZ) and valproic acid (VPA) for three or more years and who has used a second antiepileptic drug ( politherapy) for two years in addition to CBZ or VPA monotherapy, included in the study. Control group composed of thirty one subjects with similiar demographics. Fasting blood glucose, liver and renal function tests, lipid profile (Triglyseride, total cholesterol, HDL-c, LDL-c), homocysteine, Hs-CRP, uric acid (UA), Lp(a), folate and vitamine B12 levels examined in both groups. The measurement of carotid intima media thickness (IMT) was performed by cranial magnetic resonance imaging and by cranial computerized tomography in patients whom magnetic resonance imaging could not be performed. Homocysteine levels were higher in VPA, CBZ and politherapy group when compared to control group. UA levels were higher in VPA monotherapy group when compared to CBZ monotherapy and polytherapy group. In CBZ monotherapy group Hs-CRP levels were higher than VPA monotherapy, polytherapy and control group. Total cholesterol levels were higher in CBZ monotherapy group when compared to VPA monotherapy and control group. Although there was no difference between patients and control group in terms of IMT increase, there was positive correlation between carotid IMT and body mass index, T-col, LDL-c, Hs-CRP and homocysteine levels in patient group. The finding, there was no correlation between IMT values and duration of disease, duration of drug usage and dose, suggests that long term AED usage does not increase the development of atherosclerosis. It would be more appropriate to conduct novel long term follow up studies in order to investigate whether AED usage leads to atherosclerosis.