Valproik asit ve karbamazepin kullanan epileptik hastalarda lipoprotein, lipoprotein(a), okside ldl, adiponektin düzeyleri ve karotis arter intima media kalınlığının değerlendirilmesi
Evoluation of lipoprotein (a), oxide ldl and adiponectinelevels and the thickness karotis arter intima mediain epileptic patients using valproic acid and carbamazepine
  1. Tez No: 652026
  2. Yazar: NESLİHAN EŞKUT
  3. Danışmanlar: UZMAN YAŞAR ZORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET AMAÇ: Antiepileptik ilaçların bilinen yan etkilerine ilave metabolik değişikliklere neden olarak ateroskleroz riskini arttırdığı ve bunların erken dönemde belirlenmesinin önemi nedeniyle ilgili giderek artan sayıda çalışma yapılmaktadır. Çalışmamızda valproik asit veya karbamazepin monoterapisindeki hastalarının lipid profilleri, lipoprotein (a), okside LDL, adiponektin düzeylerini ve karotis arter intima mediya kalınlığı ölçümlerini gözden geçirerek epilepsi hastalarında ateroskleroz yatkınlığını değerlendirmeyi amaçladık. YÖNTEM: Epilepsi polikliniğimizde izlenen 64 (36 kadın, 28 erkek ) valproik asit, 44 (25 kadın, 19 erkek) karbamazepin monoterapisinde toplam 108 epilepsi hastası ve 48 (30 kadın, 18 erkek) sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Yaş ortalamaları valproik asit grubunda 32,34± 12,41, karbamazepin grubunda 32,70± 11,64, kontrol grubunda ise 35,81±11,76 idi. Hasta ve kontrol grubunda karaciğer fonksiyon testleri, böbrek fonksiyon testleri, kolesterol, trigliserid, LDL, HDL, lipoprotein (a), okside LDL, adiponektin testleri çalışıldı. Tüm gruplarında karotis arter intima media kalınlıkları değerlendirildi. SPSS 11.0 programı istatistiksel analiz için kullanıldı. BULGULAR: Karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri tüm gruplarda normal saptanmıştır. Valproik asit kullanlarda kolesterol ve LDL değerleri diğer gruplardan düşük (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVES: Many studies are being done as the antiepileptic drugs increase the risk of atherosclerosis because of metabolic changes in adition to their known side affects and it's importance to identify this side effect in early period. In our study we aimed to evaluate the susceptibility to atherosclerosis in epileptic patients on carbamazepin and valproic asid monotherapy with lipid profile, lipoprotein (a), oxidized LDL, adiponectin levels and carotid artery intima-media thickness measurements. METHOD: We studied 108 epileptic patients in our epilepsia out patient clinic, 64 ( 36 female, 28 male ) were in valproic asid monotherapy, 44 ( 25 female, 19 male ) in carbamazepin monotherapy and 48 ( 30 female, 18 male ) healty subjects as the control group. Mean age was 32,34± 12,41 in valproic asid group, 32,70 ±11,64 in carbamazepin group and 35,81± 11,76 in healty group. Liver, kidney function tests, cholesterol, trigiserid, LDL, HDL, lipoprotein (a), oxidized LDL, adiponectin levels and carotid artery intima-media thickness are studied both in patient and control groups. RESULTS: Liver and kidney function tests were normal in all groups. Cholesterol and LDL levels were lower in valproic asid group than other groups (p0.05).