k-Atangana-Baleanu kesirli integral operatörü içeren integral eşitsizlikler
Integral inequalities involving k-Atangana-Baleanu fractional integral operators
  1. Tez No: 976876
  2. Yazar: AYBÜKE BIDIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda kesirli analiz, hem saf matematikte hem de uygulamalı bilimlerde dikkat çekmiş ve diferansiyel denklemlerin modellenmesinde güçlü bir araç haline gelmiştir. Klasik Riemann–Liouville ve Caputo tanımlarına alternatif olarak geliştirilen yeni kesirli türev ve integral operatörleri, bellek ve belirsizlik gibi karmaşık süreçlerin daha doğru modellenmesini sağlamaktadır. 2016'da Atangana ve Baleanu tarafından tanımlanan Atangana–Baleanu kesirli integral ve türevleri, Mittag–Leffler tipli çekirdekleri sayesinde tekil olmayan yapılarıyla öne çıkmakta ve pek çok fiziksel ile mühendislik problemine daha gerçekçi çözümler sunmaktadır. Atangana ve Baleanu kesirli integralinin sağladığı bu avantajlar, eşitsizlik teorisiyle birleştiğinde hem teorik matematikte yeni bakış açıları hem de uygulamalı problemlere etkin yöntemler kazandırmaktadır. 2023 yılında Kermausuor ve Nwaeze Atangana–Baleanu kesirli integralinin genelleştirilmiş bir versiyonu olan Atangana–Baleanu kesirli integralini tanıtmışlardır. Bu tez çalışmasında, literatüre yeni kazandırılan Atangana–Baleanu kesirli integral operatörü esas alınarak, konveks fonksiyon içeren Bullen tipli eşitsizlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, fractional analysis has attracted significant attention in both pure mathematics and applied sciences, emerging as a powerful tool in the modeling of differential equations. As an alternative to the classical Riemann–Liouville and Caputo definitions, newly developed fractional derivative and integral operators allow for a more accurate representation of complex processes such as memory and uncertainty. Introduced in 2016 by Atangana and Baleanu, the Atangana–Baleanu fractional integral and derivative are distinguished by their Mittag–Leffler type kernels, which provide a nonsingular structure and enable more realistic models for numerous physical and engineering problems. The advantages offered by the Atangana–Baleanu fractional integral, when combined with inequality theory, yield significant contributions by offering new perspectives in theoretical mathematics and effective methods for solving applied problems. In 2023, Kermausuor and Nwaeze introduced a generalized version of the Atangana–Baleanu fractional integral. In this thesis, based on the newly introduced Atangana–Baleanu fractional integral operator, Bullen-type inequalities involving convex functions have been established.