Matematik öğretmenlerinin öteleme dönüşümünü kavramsal olarak anlamalarının incelenmesi
An investigation of mathematics teachers' conceptual understanding of translation transformation
- Tez No: 976883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul ve lise düzeyinde görev yapan matematik öğretmenlerinin öteleme dönüşümüne ilişkin alan bilgilerini incelemek, sahip oldukları perspektifleri (hareket ve eşleştirme perspektifi) belirlemek ve bu perspektifler arasında gerçekleşen geçiş süreçlerini ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseniyle yürütülmüştür. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yönteminin kolay ulaşılabilir örnekleme stratejisiyle seçilen üç ortaokul ve iki lise matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Veriler, uzman görüşleri doğrultusunda geliştirilen ve pilot çalışma ile son hâlini alan“Öteleme Dönüşümü Değerlendirme Soruları”adlı yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Yedi bölümden oluşan bu formda uygulamalı sorulara da yer verilmiştir. Görüşmeler ses kaydı alınarak gerçekleştirilmiş, veriler yazılı hâle getirilip kodlanarak içerik analizi yapılmıştır. Bulgular, öğretmenlerin öteleme dönüşümüne ilişkin anlayışlarının farklılık gösterdiğini; bazı öğretmenlerin hareket perspektifinde kaldığını, bazılarının ise eşleştirme perspektifine geçebildiğini ortaya koymuştur. Bu süreçte bireysel geçmiş ve kavramsal birikimin etkili olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, öğretmen eğitiminde dönüşüm kavramlarının çok yönlü ve sorgulama temelli yaklaşımlarla ele alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the content knowledge of middle and high school mathematics teachers regarding geometric translation, to identify the perspectives they adopt (motion and mapping perspectives), and to explore the transition processes between these perspectives. The research was conducted using a qualitative case study design. The participants consisted of three middle school and two high school mathematics teachers, selected through convenience sampling, a strategy of purposive sampling. Data were collected through a semi-structured interview form titled“Questions for Assessing Teachers' Conceptual Understanding of Translation,”developed based on expert feedback and finalized through pilot interviews. The form included seven sections with both conceptual and application-based questions. Interviews were audio-recorded, transcribed, and analyzed using content analysis. The findings revealed that teachers exhibited varying levels of understanding of translation; while some remained within the motion perspective, others demonstrated a shift toward the mapping perspective. These transitions were influenced by individual backgrounds and conceptual understanding. The results suggest that teacher education programs should address geometric transformations through multifaceted and inquiry-based approaches that integrate both functional and algebraic representations.