İlkokul Türkçe ders kitaplarının söz varlığı unsurları açısından incelenmesi ve sınıf öğretmenlerinin söz varlığını geliştirme deneyimleri
Examination of primary school Turkish coursebooks in terms of vocabulary elements and experiences of classroom teachers in developing their vocabulary
  1. Tez No: 976886
  2. Yazar: ZEHRA DUYGU TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA KOÇAK MACUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, 2024-2025 eğitim öğretim yılında okutulan İlkokul Türkçe ders kitaplarının, söz varlığı unsurları açısından incelenmesi ve sınıf öğretmenlerinin söz varlığını geliştirme deneyimlerinin araştırılmasıdır. Bu doğrultuda çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ve görüşme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın grubunu Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda görev yapan 23 sınıf öğretmeni ve 2024-2025 eğitim öğretim yılında okutulan ilkokul Türkçe ders kitapları oluşturmuştur. Çalışma verileri, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullarda 2024-2025 eğitim öğretim yılında kullanılan ilkokul 1,2,3 ve 4. sınıf Türkçe ders kitapları incelenerek ve yine Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenleri ile araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu aracılığıyla görüşme yapılarak toplanmıştır. Çalışma sonucunda ilkokul Türkçe ders kitaplarının söz varlığı unsurlarını yeterli düzeyde içermedikleri ve sınıf seviyesi arttıkça söz varlığı unsurlarının düzenli bir şekilde artmadığı sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda kitaplardaki söz varlığı unsurlarının dağılımında da düzensizlikler tespit edilmiştir. Bir diğer sonuç olarak da sınıf öğretmenlerinin kendi söz varlığı gelişimlerini yeterli buldukları tespit edilmiştir. Öğrencilerin söz varlığını geliştirmek içinse çeşitli uygulamalara yer verdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the primary school Turkish textbooks used in the 2024-2025 academic year in terms of vocabulary elements and to investigate the vocabulary development experiences of classroom teachers. In this regard, document analysis and interview methods, which are qualitative research methods, were used in the study. The study group consisted of 23 classroom teachers working in institutions affiliated with the Ministry of National Education and the primary school Turkish textbooks taught in the 2024-2025 academic year. Data were collected by examining the 1st, 2nd, 3rd, and 4th grade Turkish textbooks used in primary schools affiliated with the Ministry of National Education in the 2024-2025 academic year and by interviewing the primary school teachers working in primary schools affiliated with the Ministry of National Education using an interview form prepared by the researcher. The study concluded that primary school Turkish textbooks do not contain sufficient vocabulary elements and that the vocabulary elements do not increase regularly as the grade level increases. Irregularities were also detected in the distribution of vocabulary elements in the textbooks. Another finding was that classroom teachers found their own vocabulary development sufficient. They also employed various practices to improve students' vocabulary.