Sağlık harcamalarının ekonomik büyüme üzerine etkisi: BRICS-T ülkeleri üzerine bir panel veri analizi
The impact of health expenditures on economic growth: A panel data analysis on BRICS-T countries
- Tez No: 976908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE ÖZGE BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada günümüz ekonomik şartlarında sağlık, sadece bireylerin fiziksel ve zihinsel iyilik halleri değil, aynı zamanda sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınmanın temel dinamiklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Sağlıklı toplumlar, üretken iş gücü, daha düşük sağlık giderleri ve uzun vadeli ekonomik istikrar açısından kritik bir öneme sahiptir. Beşeri sermayenin geliştirilmesi ve korunması sürecinde sağlık harcamaları, ekonomik büyüme için hayati öneme sahip olup, toplumların refah seviyesini doğrudan etkilemektedir. Sağlık harcamaları, ekonomik büyüme ve toplumsal refahın iyileştirilmesi aşamasında kritik bir rol oynamaktadır. Sağlıklı bireylerden oluşan iş gücü, daha yüksek üretkenlik ve verimlilik sağlarken, aynı zamanda ekonomik kalkınmanın temel dinamiklerinden biri olan beşeri sermayenin kalitesini de doğrudan etkilemektedir. Sağlık alanındaki yatırımlar, hastalık durumunda oluşan yükü azaltarak iş gücünün verimli kullanılmasına imkan tanır, sağlık hizmetlerine yönelik olan erişimi artırır ve uzun vadede ekonomik büyümeyi destekler. Çalışmanın temel amacı; Uzun dönem içinde gerçekleştirilen sağlık hizmetlerinin ve sağlık harcamalarının ekonomik büyüme üzerinde yarattığı etkinlik derecelerini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, sağlık harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak ve gerekli görüldüğünde mevcut sağlık politikalarını kapsayan yeni öneriler geliştirmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's economic conditions, health is not only the physical and mental well-being of individuals but is also regarded as one of the fundamental dynamics of sustainable economic growth and development. Healthy societies are critically important in terms of a productive labor force, lower healthcare costs, and long-term economic stability. In the process of developing and protecting human capital, health expenditures are of vital importance for economic growth and directly affect the welfare level of societies. Health expenditures play a critical role in improving economic growth and social welfare. A workforce consisting of healthy individuals ensures higher productivity and efficiency, while also directly affecting the quality of human capital, which is one of the main dynamics of economic development. Investments in the health sector reduce the burden caused by illness, enable more efficient use of the labor force, increase access to health services, and support economic growth in the long run. The main objective of the study is to reveal the effectiveness levels created by health services and health expenditures implemented over the long term on economic growth. In this context, it is aimed to better understand the effects of health expenditures on economic growth and to develop new proposals, if necessary, covering current health policies.