4. sınıf sosyal bilgiler dersinde eğitsel oyunun finansal okuryazarlık becerisi ve sorumluluk değerine etkisinin incelenmesi
An investigation into the effect of educational games on financal literacy skills and the value of responsibility in 4th grade social studies course
- Tez No: 976917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇALIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada eğitsel oyunun, finansal okuryazarlık becerisine, sorumluluk değerine ve öğrenmelerin kalıcılığına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Ağrı ili Patnos ilçesinde 4. sınıfa devam eden 38 öğrenciden oluşmaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen ile yürütülen çalışmada, veri toplama aracı olarak Yılmaz ve arkadaşları (2022) tarafından geliştirilen“Çocuklar İçin Finansal Okuryazarlık Ölçeği”ve Özdemir (2021) tarafından geliştirilen“Sorumluluk Değeri Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler, bilgisayar ortamında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; eğitsel oyun yönteminin uygulandığı deney grubunda finansal okuryazarlık becerisi ve sorumluluk değeri açısından anlamlı fark belirlenmiştir. Geleneksel yöntemlerin uygulandığı kontrol grubunda ise anlamlı fark görülmemiştir. Ayrıca çalışmada eğitsel oyun yönteminin, öğrencilerin finansal okuryazarlık ve sorumluluk düzeylerinde oluşturduğu olumlu etkinin zaman içinde de korunabildiğine ve kalıcı olduğuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, ilkokul sosyal bilgiler dersinde eğitsel oyun gibi aktif öğrenmeye dayalı yöntemlere daha fazla yer verilmesi ve farklı kademelerde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of educational games on students' financial literacy skills, sense of responsibility, and the retention of learned knowledge. The study group consisted of 38 fourth-grade students enrolled in a primary school in the Patnos district of Ağrı province during the 2023–2024 academic year. Utilizing a quasi-experimental design within the framework of quantitative research methods, data were collected through the“Financial Literacy Scale for Children”developed by Yılmaz et al. (2022) and the“Responsibility Value Assessment Scale”developed by Özdemir (2021). The data were analyzed using computer-based statistical software. The findings indicated a statistically significant improvement in both financial literacy and responsibility levels among students in the experimental group exposed to educational games, whereas no significant change was observed in the control group taught through traditional methods. Moreover, the positive impact of the educational game approach on financial literacy and responsibility was found to be sustained over time, suggesting a lasting effect. In light of these results, it is recommended that active learning strategies such as educational games be more extensively integrated into primary school social studies curricula and adapted for use at various educational levels.