4. sınıf sosyal bilgiler dersinde kullanılan istasyon tekniğinin öğrencilerin akademik başarısına ve iş birliği becerisine yönelik etkisinin incelenmesi
An examination of the effect of the station technique used in 4th grade social studies course on students' academic achievement and cooperation skills
- Tez No: 976918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇALIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ilkokul 4. sınıf sosyal bilgiler dersi“Üretim, Dağıtım ve Tüketim”öğrenme alanının, istasyon tekniği kullanılarak öğretiminin; öğrencilerin, akademik başarıları, iş birliği becerileri ve öğrenimlerinin kalıcılığı üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Deneysel desen araştırma yöntemlerinden ön test ve son test gruplu yarı deneysel desen modeli ile yapılan bu çalışma, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Ağrı ili Patnos ilçesinde 4. sınıfa devam eden otuz sekiz öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanması aşamasında öğrencilerin akademik başarı düzeylerini ölçmek amacıyla geliştirilen“4. Sınıf Sosyal Bilgiler Üretim Dağıtım ve Tüketim Öğrenme Alanı Akademik Başarı Testi”(Şahin Güneri 2022) ile öğrencilerin iş birliği becerilerini belirlemek için Özdemir (2021) tarafından geliştirilen“İş Birliği Becerisi Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada belirtilen öğrenmeye yönelik kalıcılığı belirlemek amacıyla beş hafta süren deneysel süreçten beş hafta sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, istasyon tekniğiyle desteklenen eğitimin, geleneksel öğretime kıyasla öğrencilerin, akademik başarılarını önemli ölçüde artırarak akademik performanslarını yükselttiğine; öğrencilerin iş birliği becerisi düzeylerini anlamlı düzeyde artırarak kayda değer bir etki oluşturduğuna ulaşılmıştır. Ancak başarının ve becerinin kalıcılığı bakımından belirli bir süre geçtikten sonra bir miktar düşüş yaşanarak bu kazanımların azaldığı görülmüştür. Buna karşılık, geleneksel öğretim yöntemlerinin uygulandığı kontrol grubunda, akademik başarı ve iş birliği becerisi bakımından elde edilen puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ulaşılan sonuçlar, alan yazın göz önünde bulundurularak tartışılmış, öğretim yöntemlerinin ve programlarının geliştirilmesine, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine, öğrencilerin gelişimlerine ve gelecek araştırmalara yönelik bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of teaching the“Production, Distribution, and Consumption”learning domain of the 4th grade Social Studies course using the station technique on students' academic achievement, collaboration skills, and retention of learning. Conducted through a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups, the study involved thirty-eight 4th grade students in the Patnos district of Ağrı province during the 2023–2024 academic year. Data were collected using the“4th Grade Social Studies Production, Distribution, and Consumption Learning Domain Academic Achievement Test”developed by Şahin Güneri (2022) and the“Collaboration Skills Assessment Scale”developed by Özdemir (2021). To assess learning retention, a retention test was administered five weeks after the experimental process, which lasted five weeks. The findings indicated that the instruction supported by the station technique significantly enhanced students' academic achievement and collaboration skills compared to traditional teaching methods. However, a slight decrease was observed in the retention of these gains over time. In contrast, no statistically significant differences were found in the academic achievement and collaboration skills of students in the control group exposed to traditional instruction. The results were discussed in relation to the relevant literature, and implications were presented for the improvement of instructional methods and curricula, teacher professional development, student learning, and future research.