Sosyal bilgiler dersinin etkili vatandaş yetiştirme amacı Suriyeli sığınmacıların vatandaşlık algısını nasıl biçimlendirmektedir? Ortaokul öğrencilerine yönelik bir araştırma
How does the purpose of social studies course to raise effective citizens shapes the perception of Syrian asylum-seekers? A study on secondary school students
- Tez No: 976919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de geçici koruma statüsünde bulunan Suriyeli sığınmacı öğrencilerin vatandaşlık algılarının şekillenmesinde sosyal bilgiler dersinin rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Sosyal bilgiler dersi, vatandaşlık eğitiminin temel taşı olarak kabul edilmekte ve bireylere toplumsal yaşama aktif katılım, hak ve sorumluluk bilinci, demokratik değerler ile sosyal adalet gibi kavramları kazandırmayı hedeflemektedir. Araştırma kapsamında sosyal bilgiler dersinin, özellikle dezavantajlı gruplarda yer alan Suriyeli öğrenciler üzerinde nasıl bir etki yarattığı incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemi ile yürütülmüş olup nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Fenomonoloji deseni, farkında olduğumuz ama detaylı bir anlayışa sahip olmadığımız olgular üzerinde odaklanmaktadır. Katılımcılardan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veriler toplanarak bu veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmaya bağlı olarak çalışma grubunu 40 Suriyeli sığınmacı öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular, Suriyeli öğrencilerin sosyal bilgiler dersini, topluma uyum sağlama, haklarını tanıma ve etkili vatandaş olma bağlamında önemli bir araç olarak gördüklerini ortaya koymuştur. Öğrencilerin ders aracılığıyla toplumun işleyişi, devletin yapısı, bireysel haklar ve sorumluluklar konusunda farkındalık kazandıkları, kendilerini daha fazla toplumun bir parçası olarak hissettikleri ve gelecekte vatandaşlık edinme süreçlerine dair umut geliştirdikleri tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, sosyal bilgiler dersinin sadece Türk vatandaşı öğrenciler için değil, aynı zamanda sığınmacı ve göçmen öğrenciler için de kapsayıcı ve dönüştürücü bir işlev üstlendiğini göstermektedir. Bu doğrultuda sosyal bilgiler eğitiminin, toplumsal bütünleşmeyi destekleyici bir araç olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of social studies course in shaping the citizenship perceptions of Syrian refugee students under temporary protection in Turkiye. Social studies course is considered as the cornerstone of citizenship education and aims to provide individuals with concepts such as active participation in social life, awareness of rights and responsibilities, democratic values and social justice. In this context, the study examined how the social studies course affected Syrian students, especially those in disadvantaged groups. The research was conducted using a qualitative research method, specifically the phenomenological design. Phenomenology focuses on phenomena that we are aware of but do not fully understand. Data were collected through a semi-structured interview form administered to participants and analyzed using content analysis. The study group consisted of 40 Syrian refugee students. The findings reveal that Syrian students perceive the Social Studies course as an important tool for adapting to society, recognizing their rights, and becoming effective citizens. It was found that the course helped students gain awareness of societal functioning, the structure of the state, and individual rights and responsibilities; it also helped them feel more integrated into society and develop hope regarding future citizenship processes. The results of the research show that the social studies course has assumed an inclusive and transformative function not only for Turkish citizen students but also for asylum-seeking and migrant students. In this respect, social studies education should be considered a tool for promoting social integration.