Diyarbakır Pirinçlik garnizonunda korunan ve otlatılan meralarda bitki tür ve kompozisyonları ile ot verimlerinin incelenmesi üzerine bir araştırma
An investigation of the herb species, compositions and herb yield in the Pirinçlik garrison in Diyarbakır
- Tez No: 97692
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
1999 yılı ilkbaharında yürütülen bu araştırmanın amacı Diyarbakır Pirinçlik Garnizonu 'nda 30 yıldır korunan bir mera ile otlatma baskısı altındaki bir merayı karşılaştırarak korunumla ne gibi yararların sağlanabileceğinin belirlenmesidir. Araştırma sonuçları değerlendirildiğinde, otlatılan alanda kuru ve yaş ot verimleri, bitkiyle kaplı alan, bitki boyu ile familya ve tür sayıları korunan alana göre daha düşük bulunmuştur. Familya grupları oransal olarak incelendiğinde ise baklagillerin otlatılan alanda önemli derecede azaldığı, buğdaygillerin de baklagiller kadar olmamakla beraber azalma gösterdiği, buna karşın diğer familyalardan olan bitkilerin artış gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted during the spring of 1999 at the grassland which protected for 30 years İn Pirinçlik Garrison in Diyarbakır and a nearby village grassland which grazed for a long time. Objective of the study is to compare protected and grazed areas to determine what beneficial effects happened with the protection. According to the results of this research; in protected area, dried and fresh herbage yields, percentages of foliage cover, height and the number of the herb families and species were found significiantly more than grazed area. While the family groups were examined with their rates, legumes significiantly decreased, gramines decreased too, but not as much as legumes and the other families increased in grazed area.