Ortaokul öğrencilerinin hazırlıksız konuşma becerileri ile yaratıcı yazma becerileri arasındaki ilişki
The relationship between unprepared speaking skills and creative writing skills of middle school students
  1. Tez No: 976924
  2. Yazar: SENA KUNT KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜZAHİR KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Dil, bireyin duygu, düşünce ve isteklerini ifade etmesini sağlayan en temel iletişim aracıdır. Dört temel dil becerisi arasında yer alan konuşma, bireyin sosyal yaşamda kendini ifade edebilmesi ve etkili iletişim kurabilmesi açısından büyük öneme sahiptir. Yazma ise okul çağından itibaren günlük hayatta daima kullanılan aktif bir beceridir. Konuşma ve yazma becerileri bundan ötürü bu çalışmada incelenen ana başlıklardır. Bu araştırmanın temel amacı, ortaokul öğrencilerinin hazırlıksız konuşma becerileri ile yaratıcı yazma becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, öğrencilerin sözlü anlatım süreçlerinde gösterdikleri performansın, yazılı anlatım alanındaki yaratıcı üretim becerilerine olan etkisi incelenmekte; iki beceri türü arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın problem cümlesi:“Ortaokul öğrencilerinin hazırlıksız konuşma becerileri ile yaratıcı yazma becerileri arasında anlamlı bir ilişki var mıdır?”sorusudur. Araştırma grubu ortaokulda okuyan öğrencilerden gönüllülük esasına göre belirlenmiştir. Çalışmada ortaya çıkan veriler“Yaratıcı Yazma İçin Değerlendirme Ölçütleri Formu (YİDÖF)”ve“Hazırlıksız Konuşma Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Toplanan nicel veriler korelasyonel araştırma yöntemine göre incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ortaokul öğrencilerinin hazırlıksız konuşma becerileri ile yaratıcı yazma becerileri arasında anlamlı, güçlü, çok katmanlı bir ilişki vardır ve bu ilişki Türkçe eğitimi bağlamında hem kuramsal hem uygulamalı açıdan değerlendirilebilir. Bu bağlamda Türkçe dersinde anlatma becerilerine yönelik daha çeşitli etkinliklerin uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Language is the most basic communication tool that enables an individual to express his/her emotions, thoughts and wishes. Speaking, which is one of the four basic language skills, is of great importance in terms of an individual's ability to express himself/herself in social life and to communicate effectively. Writing, on the other hand, is an active skill that is always used in daily life from school age on. Therefore, speaking and writing skills are the main topics examined in this study. The main purpose of this research is to determine the relationship between middle school students' impromptu speaking skills and creative writing skills. In line with this aim, the effect of students' performance in oral expression processes on their creative production skills in written expression is examined; and it is attempted to reveal whether there is a significant relationship between the two skill types. The problem statement of the study is:“Is there a significant relationship between middle school students' impromptu speaking skills and creative writing skills?”“ is the question. The research group was determined by volunteering from students studying in middle school. The data obtained in the study were evaluated with the ”Creative Writing Evaluation Criteria Form (YİDÖF)“ and the ”Impromptu Speech Scale". The collected quantitative data were analyzed according to the correlational research method. According to the research results, there is a significant, strong, multi-layered relationship between middle school students' impromptu speaking skills and creative writing skills, and this relationship can be evaluated both theoretically and practically in the context of Turkish education. In this context, it is suggested that more diverse activities be implemented in Turkish lessons to develop narrative skills.