Yaratıcı okuma etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin konuşma becerisine etkisi
The effect of creative reading activities on middle school students' speaking skills
- Tez No: 1000812
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yaratıcı okuma etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin konuşma becerileri üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, Türkçe eğitiminde anlama (okuma, dinleme) ve anlatma (konuşma, yazma) becerilerinin temelini oluşturan okuma ve konuşma alanlarının etkileşimini ortaya koyması bakımından önem taşımaktadır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden“ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2025-2026 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Kırşehir ilinde bir devlet okulunda öğrenim gören 7. sınıf öğrencileri oluşturmuştur.“Kolaylı örnekleme”yoluyla belirlenen çalışma grubu, 15'i deney ve 15'i kontrol grubu olmak üzere toplam 30 öğrenciden oluşmaktadır. Deneysel süreçte; MEB müfredatı ve yıllık planlar çerçevesinde hazırlanan yaratıcı okuma etkinlikleri, deney grubuna 10 hafta boyunca haftada 2 ders saati uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise mevcut öğretim programı takip edilmiştir. Veri toplama sürecinde; Kişisel Bilgi Formu, Konuşma Kaygısı Ölçeği, Konuşma Becerisi Üst Bilişsel Farkındalık Ölçeği ve Prozodik Konuşma Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin hazırlıksız konuşma kayıtları üzerinden toplam ve farklı kelime sayıları ile kelime sıklığı hesaplanmıştır. Verilerin analizinde, SPSS programı kullanılarak bağımlı ve bağımsız t-testi analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda yaratıcı okuma etkinliklerinin deney grubu öğrencilerinin konuşma kaygılarını anlamlı düzeyde azalttığı; üst bilişsel farkındalık düzeylerini, prozodik konuşma puanlarını ve kelime sıklığını ise anlamlı düzeyde artırdığı saptanmıştır. Tüm değişkenlerin deney grubu lehine gelişmesi, yaratıcı okuma etkinliklerinin konuşma becerisini geliştirmede etkili bir yöntem olduğunu ve literatüre olumlu katkı sağlayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the impact of creative reading activities on the speaking skills of middle scholl students. The research is significant as it reveals the interaction between reading and speaking, which form the basis of comprehension (reading, listening) and expression (speaking, writing) skills in Turkish language education. A quasi-experimental design with a pretest-posttest control group, on the quantiitative research methods, was employed. The sample consisted of 7th-grade students attending a puclic school in Kırşehir during the fall semester of the 2025-2026 academic year. The study group, determined through convenience sampling, comprised a total of 30 students, with 15 in the experimental group and 15 in the control group. In the experimental process, creative reading activities prepared within the framework of the Ministry of National Education (MEB) curriculum were implemented in the experimental group for 10 weeks, 2 lesson hours per week. In the control group, the existing curriculum was followed. Data collection instruments included a Personal Information Form, Speaking Anxiety Scale, Metacognitive Awareness Scale for Speaking Skills, and Prosodic Speaking Scale. Additionally, total and distinct word counts and word frequency were calculated using the students' impromptu speech recordings. Dependent and independent t-tests were conducted via SPSS for data analysis. The results indicated that creative reading activities significantly reduced the speaking anxiety of the experimental group students and significantly increased their metacognitive awareness levels, prosodic speaking scores, and word frequency. The development of all variables in favor the experimental group demonstrates that creative reading activities are an effective method for enhancing speaking skills and will provide a positive contribution to the literature.