Prurigo nodularis hastalarında komorbidite prevalansı ve sistemik inflamatuvar parametreler: Bir vaka kontrol çalışması
Comorbidity prevalence and systemic inflammatory parameters in patients with prurigo nodularis: A case–control study
- Tez No: 976948
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ALTUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Prurigo nodularis (PN), kronik kaşıntı ve papülonodüler lezyonlarla seyreden, yaşam kalitesini (YK) belirgin biçimde etkileyen nadir bir nöroinflamatuvar dermatozdur. Son yıllarda yapılan araştırmalar, PN'nin yalnızca dermatolojik bir hastalık olmayıp çok sayıda hastalık ile eşlik edebilen, sistemik inflamasyonla ilişkili çok yönlü bir klinik tablo olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmanın ana amacı, PN hastalarında eşlik eden sistemik, psikiyatrik ve dermatolojik komorbiditelerin prevalansını belirlemek ve hemogram temelli inflamatuvar indekslerin düzeylerini değerlendirerek bu parametrelerin komorbiditelerle ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, kesitsel, vaka-kontrol çalışmasına 60 PN hastası ve yaş-cinsiyet uyumlu 60 sağlıklı kontrol dahil edildi. Aktif enfeksiyon veya malignitesi olan bireyler dışlandı. Tüm katılımcıların demografik ve klinik verileri kaydedilip; tam kan sayımı, C-reaktif protein (CRP), eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) ve ferritin değerleri değerlendirildi. Hemogram temelli inflamasyon indeksleri olan nötrofil lenfosit oranı (NLO), eozinofil lenfosit oranı (ELO), platelet lenfosit oranı (PLO), monosit lenfosit oranı (MLO), sistemik immün inflamasyon indeksi (Sİİ) ve pan-immün inflamasyon değeri (PİD) hesaplandı. İki grup arasında komorbidite sıklığı ve inflamatuvar indeksler karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta grubunun ortalama yaşı 53,7 ± 13,4 olup, katılımcıların %58,3'ü kadındı. En sık dermatolojik komorbiditeler kserozis kutis (%41,7), atopik dermatit (%18,3) ve kontakt ekzema (%13,3) olarak saptandı. Psikiyatrik hastalıklar arasında depresyon (%38,3) ve anksiyete (%21,7) öne çıkarken, sistemik komorbiditeler içinde en sık hipertansiyon (HT) (%36,7), diyabetes mellitus (DM) (%35), hiperlipidemi (%31,7) ve demir eksikliği anemisi (%16,7) gözlendi. Kontrol grubuna kıyasla PN hastalarında DM ve hiperlipidemi anlamlı olarak daha yüksekti (p<0,05). NLO, ELO, PLO, MLO, Sİİ ve PİD değerleri PN grubunda anlamlı düzeyde artmıştı (p<0,05). Komorbiditesi olan PN hastalarında Sİİ ve PİD düzeyleri olmayanlara göre daha yüksekti. Komorbiditesi bulunmayan PN hastalarında dahi NLO, ELO ve MLO kontrol grubuna kıyasla anlamlı artış göstermekteydi. Sonuç: PN hastalarında sistemik, psikiyatrik ve dermatolojik komorbiditelerin genel popülasyona göre daha yüksek oranda görüldüğü izlenmiştir. PN'nin tek başına NLO, PLO ve ELO'yu artırdığı; sistemik komorbidite varlığında ise özellikle Sİİ ve PİD'in belirgin yükseldiği saptanmıştır. Bu sonuçlar, PN'nin bağımsız inflamatuvar yük taşıdığını ve sistemik komorbiditelerle birlikte bu yükün daha da arttığını göstermektedir. Dolayısıyla, PN hastalarında inflamatuvar indekslerin değerlendirilmesinin; PN patofizyolojisinin anlaşılmasında ve komorbidite yükünün öngörülmesinde klinik açıdan yarar sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu parametrelerin hastalık aktivitesinin izlenmesinde ve tedavi yanıtının değerlendirilmesinde kullanılabilirliğini ortaya koymak için daha geniş örneklemli ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Prurigo nodularis (PN) is a rare neuroinflammatory dermatosis characterized by chronic pruritus and papulonodular lesions, significantly impairing patients' quality of life. Recent studies suggest that PN is not merely a dermatologic disorder but may represent a complex clinical entity associated with systemic inflammation and coexisting with a wide range of comorbid conditions. The primary aim of this study was to determine the prevalence of systemic, psychiatric, and dermatologic comorbidities in patients with PN and to evaluate hemogram-based inflammatory indices in relation to these comorbidities. Material and Methods: This prospective, cross-sectional case-control study included 60 patients with PN and 60 age- and sex-matched healthy controls. Individuals with active inflammation or malignancy were excluded. Demographic and clinical data of all participants were recorded, and complete blood count, C-reactive protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate (ESR), and ferritin were analyzed. Hemogram-based inflammatory indices, including neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), eosinophil-to-lymphocyte ratio (ELR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), monocyte-to-lymphocyte ratio (MLR), systemic immune-inflammation index (SII), and pan-immune-inflammation value (PIV), were calculated. The prevalence of comorbidities and inflammatory parameters were compared between the groups. Results: The mean age of PN patients was 53.7 ± 13.4 years, and 58.3% were female. The most frequent dermatologic comorbidities were xerosis cutis (41.7%), atopic dermatitis (18.3%), and contact eczema (13.3%). Among psychiatric disorders, depression (38.3%) and anxiety (21.7%) were most common. Hypertension (HT) (36.7%), diabetes mellitus (DM) (35%), hyperlipidemia (31.7%), and iron deficiency anemia (16.7%) were the most frequent systemic comorbidities. Compared with controls, PN patients had significantly higher rates of DM and hyperlipidemia (p < 0.05). NLR, ELR, PLR, MLR, SII, and PIV values were significantly elevated in the PN group (p < 0.05). PN patients with systemic comorbidities had higher SII and PIV levels than those without. Even in patients without comorbidities, NLR, ELR, and MLR were significantly higher compared with controls. Conclusion: Systemic, psychiatric, and dermatologic comorbidities were found to be more prevalent in patients with PN compared to the general population. PN itself was associated with elevated NLR, PLR, and ELR levels, while the presence of systemic comorbidities was accompanied by a more pronounced increase in SII and PIV values. These findings suggest that PN carries an independent inflammatory burden, which becomes further amplified in the presence of systemic comorbidities. Therefore, the assessment of inflammatory indices in PN patients may provide clinically useful insights into the underlying pathophysiology of the disease and the prediction of comorbidity burden. Further large-scale and multicenter studies are warranted to determine the potential utility of these parameters in monitoring disease activity and evaluating treatment response.