Kronik pruritus hastalarında psikiyatrik profil
The psychiatric profile of chronic pruritus patients
- Tez No: 319064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. F. ÖZLEM ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZETKaşıntı ya da pruritus, kaşıma isteğine neden olan rahatsızlık verici duyu olup, deri hastalıkları içinde en sık görülen semptomdur. Kronik pruritus, birçok deri ve sistemik hastalıklarda görülebildiği gibi psikiyatrik bozukluklarda da görülebilmektedir. Bu çalışmadaki amaç; birincil deri hastalıkları ve kaşıntıya sebep olabilecek sistemik hastalıklar hariç tutulan kronik prurituslu hastaların sosyodemografik verilerini incelemek; kaşıntının özelliklerini, varsa psikiyatrik bozukluklarını ve depresif belirtilerini ve bunlar arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmamıza 126 kronik prurituslu hasta alındı. Hastaların sosyodemografik verilerini ve hastalığıyla ilgili özelliklerini içeren form dolduruldu. DSM-IV-TR (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-IV-Text Revision) tanı ve değerlendirme sistemine göre psikiyatr tarafından SCID-I/CV (Structered Clinical Interview for DSM-IV, Clinical Version) uygulanarak psikiyatrik tanılar araştırıldı. Beck Depresyon Envanteri (BDE) uygulandı. Kronik prurituslu hastaların %70.6'sında 1-3 arası değişen sayılarda psikiyatrik bozukluklar saptandı. En sık görülen psikiyatrik bozukluklar ise %34.1 ile depresif bozukluklar olarak tespit edilmiştir. Kronik prurituslu hastalarda, psikiyatrik tanı alan grupla almayan grubun her ikisinde de kadınların oranı fazlaydı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTItching or pruritus is an uncomfortable sensation leading to the urge to scratch, and it is the most common symptom in skin diseases. Chronic pruritus may be seen in many skin and systemic diseases as well as in psychiatric disorders. The aim of the present study was to assess the sociodemographic characteristics of patients with chronic pruritus due to reasons other than primary skin diseases or systemic diseases that may cause itching, and to investigate itching features, psychiatric disorders and depressive symptoms, if any, as well as the relationship between these variables in these patients. 126 patients with chronic pruritus were included in the study. Sociodemographic datas and disease-related features were recorded on a form. Psychiatric diagnoses were established based on the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-IV-Text Revision (DSM-IV-TR) criteria by using the Structured Clinical Interview for DSM-IV, Clinical Version (SCID-I/CV) by a psychiatrist. The Beck Depression Inventory (BDI) was applied. Of chronic pruritus patients, 70.6% had psychiatric disorders ranging 1-3. The most common psychiatric disorders were depressive disorders with a rate of 34.1%. The rate of female patients was higher both among chronic pruritus patients with and without a psychiatric diagnosis.