2018 fen bilimleri programı 5. sınıf ders kitabı 1. dönem etkinlikleri ile Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli 1. ders kitabındaki etkinliklerin yenilikçilik açısından karşılaştırılması
Comparison of the activities in the 2018 science program 5th grade first term textbook with the activities in the Turkish Century Education Model 1st term textbook in terms of innovation
- Tez No: 976954
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2018 yılı Fen Bilimleri Dersi 5. sınıf 1. dönem ders kitabındaki etkinlikler ile Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında yayımlanan 1. ders kitabındaki etkinlikleri yenilikçilik boyutunda karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel odağını, her iki öğretim materyalinde yer alan etkinliklerin 21. yüzyıl becerileri (yaratıcılık, eleştirel düşünme, problem çözme, iş birliği, dijital yeterlik vb.) ile ne ölçüde örtüştüğü ve bu bağlamda yenilikçi öğrenme ortamlarını ne düzeyde yansıttıkları oluşturmaktadır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden karşılaştırmalı yöntem kullanılarak yürütülmüştür. İlgili ders kitaplarındaki etkinlikler, önceden belirlenen yenilikçilik ölçütleri çerçevesinde analiz edilmiş; veriler, içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Analiz sürecinde, etkinliklerin öğrenci merkezlilik düzeyi, öğrenme ortamının çeşitliliği, teknoloji entegrasyonu, yaratıcı düşünmeyi teşvik etme potansiyeli ve günlük yaşamla ilişkilendirme durumları dikkate alınmıştır. Araştırma bulgularına göre, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nde yer alan etkinliklerin, yenilikçi öğretim yaklaşımlarını daha fazla yansıttığı, öğrencilerin aktif katılımını ve üst düzey düşünme becerilerini daha etkili biçimde desteklediği görülmüştür. Bu sonuçlar, yeni öğretim programlarının yapılandırılmasında yenilikçi pedagojik yaklaşımların dikkate alınmasının önemine işaret etmektedir. Elde edilen verilerin, eğitim politikalarının geliştirilmesi ve öğretim materyallerinin hazırlanmasında yol gösterici nitelikte olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the activities in the 5th grade science textbook for the first semester of the 2018 curriculum and those in the first textbook of the Century of Türkiye Maarif Model in terms of innovation. The primary focus of the research is to determine the extent to which the activities in both educational resources reflect 21st-century skills, such as creativity, critical thinking, problem-solving, collaboration, and digital literacy, and how effectively they incorporate innovative learning approaches. The study was conducted using qualitative research methods, specifically the comparative education technique. The activities in the textbooks were analyzed based on predetermined innovation criteria, and the data were interpreted through content analysis. During the analysis, factors such as the level of student-centeredness, the diversity of learning environments, technology integration, the encouragement of creative thinking, and connections to real-life contexts were taken into account. The findings indicate that the activities in the Century of Türkiye Maarif Model reflect innovative teaching approaches to a greater extent and more effectively support students' active participation and higher-order thinking skills. These results highlight the importance of incorporating innovative pedagogical strategies in the design of modern curricula. It is considered that the outcomes of this study will provide valuable insights for the development of educational policies and the preparation of instructional materials.