Donma-çözme embriyo transfer sikluslarında endometrial hazırlık için kullanılan transdermal östrojen, oral östrojen ve kombine transdermal-oral östrojen kullanımının IVF sonuçları üzerine etkisi
The effect of transdermal estrogen, oral estrogen and combined transdermal-oral estrogen use on IVF outcomes in frozen-thawed embryo transfer cycles for endometrial preparation
- Tez No: 976953
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA KURDOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Donma-Çözme Embriyo Transfer sikluslarında endometrial hazırlık için hormon replasman tedavisi kapsamında endometriumu stimüle etmek ve ovulasyonu baskılamak için dışarıdan östrojen takviyesi verilir.Östrojen oral, transdermal, subkutan, intramüsküler ve vajinal olmak üzere pek çok yoldan verilebilir. Bu çalışmanın amacı, DÇET sikluslarında transdermal östrojen, oral östrojen ve kombine transdermal-oral östrojen protokollerini embriyo transferi öncesi endometrial kalınlık ve klinik sonuçlar açısından karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 2020 yılı Ocak ve 2025 yılı Ocak ayları arasında Üremeye Yardımcı Tedavi ve Eğitim Merkezinde donma-çözme siklusu ile embriyo transferi uygulanan 180 hastanın 203 siklusu dahil edilerek retrospektif kohort tasarımında gerçekleştirildi. Hastalar uygulanan östrojen protokolüne göre transdermal östrojen, oral östrojen ve kombine transdermal-oral östrojen şeklinde 3 gruba ayrıldı. Gruplar DÇET siklusunun 8. ve 12. günlerinde ve 17-19. günler arasında yapılan transvajinal ultrasonda ölçülen endometrial kalınlık bilgileri, serum estradiol, progesteron, LH değerleri ve klinik sonuçlar açısından karşılaştırıldı. Klinik sonuçlar açısından beta hCG pozitiflikleri, klinik gebelik varlığı, canlı doğum ve abortus oranları değerlendirildi. Elde edilen veriler ileri düzey istatistiksel analizler ile değerlendirildi. Bulgular: Siklusun 17-19. günleri arasında 3 grup karşılaştırıldığında endometrial kalınlık açısından anlamlı farklar bulundu (p<0,001). Endometrial kalınlık transdermal östrojen grubunda en yüksek ölçülürken, kombine östrojen grubunda en düşük ölçüldü. 3 grup, beta hCG pozitifliği (p=0,441), klinik gebelik varlığı (p=0,325), abortus (p=0,565) ve canlı doğum (p=0,693) açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç: Transdermal östrojen kullanımı, klinik sonuçlar açısından oral östrojen ve kombine transdermal-oral östrojen kullanımı ile benzer sonuçlar gösterse de endometrial kalınlık açısından diğer iki gruba göre daha üstün bulunmuştur. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda uygun hastalarda optimal endometrial hazırlık için transdermal östrojen kullanımı öncelikli tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In frozen-thawed embryo transfer (FET) cycles, estrogen supplementation is administered as part of hormone replacement therapy to promote endometrial growth and suppress follicular development. Estrogen can be administered via various routes including oral, transdermal, subcutaneous, intramuscular, and vaginal. The aim of this study is to compare transdermal estrogen, oral estrogen and combined transdermal-oral estrogen protocols in FET cycles in terms of endometrial thickness prior to embryo transfer and clinical outcomes. Materials and Methods: This retrospective cohort study included 203 cycles of 180 patients who underwent frozen-thawed embryo transfer at an ART center between January 2020 and January 2025. Patients were divided into three groups based on the estrogen administration protocol: transdermal, oral and combined transdermaloral. The three groups were compared in terms of endometrial thickness measured via transvaginal ultrasound on days 8, 12, and between days 17–19 of the FET cycle, as well as serum estradiol, progesterone, and LH levels. Additionally, the groups were compared regarding β-hCG positivity, clinical pregnancy, live birth, and miscarriage outcomes. Data were evaluated using advanced statistical analyses. Results: On days 17–19 of the cycle, there were statistically significant differences in endometrial thickness among the three groups (p<0.001). The highest endometrial thickness was observed in the transdermal estrogen group, while the lowest was observed in the combined estrogen group. No statistically significant differences were found between the three groups in terms of β-hCG positivity (p=0.441), clinical pregnancy (p=0.325), miscarriage (p=0.565) or live birth rates (p=0.693). Conclusion: Although clinical outcomes were similar among the transdermal, oral and combined estrogen groups, transdermal estrogen resulted in greater endometrial thickness compared to the other two protocols. Considering this, transdermal estrogen may be a preferable option for optimal endometrial preparation in suitable patients.