Sınıf öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınma için eğitimde öz yeterlik inançlarının incelenmesi
Examining primary school teachers' self-efficacy beliefs in education for sustainable development
  1. Tez No: 976957
  2. Yazar: PINAR ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÇAKIR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Malandrakis et al. (2019) tarafından geliştirilen“Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitimde Öğretmen Öz-Yeterlik Ölçeği”nin Türkçeye uyarlanması ve ölçeğin psikometrik özelliklerinin değerlendirilmesidir. Ayrıca Türkiye'de görev yapan sınıf öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik öz yeterlik inançları, algılanan alan bilgisi (AAB) ve algılanan pedagojik alan bilgisi (APAB) düzeylerinin belirlenmesi; bu değişkenlerin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının ve aralarındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ağrı, Bingöl ve Van illeri ile bu illere bağlı ilçelerde görev yapan toplam 1012 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu ile Türkçeye uyarlanan Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitimde Öğretmen Öz-Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin yapı geçerliği doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile, iç tutarlılığa dayalı güvenirliği ise Cronbach's alpha katsayıları aracılığıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ölçeğin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu ortaya koymuştur. Yürütülen korelasyon analizleri, öğretmenlerin öz yeterlik inançları, AAB ve APAB düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler olduğunu göstermiştir. Öz yeterliğin“eylem”alt boyutu ile AAB arasında yüksek düzeyde pozitif bir ilişki gözlenirken, diğer alt boyutlarla ilişkiler orta düzeydedir. Cinsiyete göre yalnızca öz yeterlik düzeyinde anlamlı bir farklılık bulunmuş, erkek öğretmenlerin puanları daha yüksek olmakla birlikte bu farkın etki büyüklüğü düşük düzeyde kalmıştır. AAB ve APAB düzeyleri cinsiyet açısından anlamlı farklılık göstermemiştir. Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim (SKE) dersini almış olan öğretmenler, bu dersi almayanlara kıyasla öz yeterlik ve APAB düzeylerinde anlamlı olarak daha yüksek puanlar almıştır. AAB düzeyinde ise anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Benzer şekilde, lisansüstü eğitim almış öğretmenlerin, lisans mezunlarına göre öz yeterlik, AAB ve APAB düzeylerinde anlamlı düzeyde daha yüksek puanlara sahip oldukları bulunmuştur. Ancak bu farklılıkların etki büyüklükleri genel olarak küçük düzeydedir. Mesleki deneyim süresi dikkate alındığında ise yalnızca AAB düzeyinde anlamlı bir fark belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, sürdürülebilir kalkınma eğitimi bağlamında öğretmen yeterliklerinin geliştirilmesi için hizmet içi eğitimlerin ve akademik gelişim olanaklarının artırılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to adapt the“Teacher Self-Efficacy for Education for Sustainable Development (ESD) Scale,”originally developed by Malandrakis et al.(2019), into Turkish and to examine its psychometric properties. Additionally, the study aims to determine the levels of self-efficacy beliefs, perceived content knowledge (PCK), and perceived pedagogical content knowledge (PPCK) of primary school teachers in Turkey regarding sustainable development. It also investigates whether these variables differ according to demographic characteristics and explores the relationships among them. The sample of the study consists of 1,012 primary school teachers working in the provinces of Ağrı, Bingöl, and Van and their respective districts, selected through a convenient sampling method. Data were collected using a Demographic Information Form and the Turkish version of the ESD Teacher Self-Efficacy Scale. The scale's construct validity was examined through confirmatory factor analysis (CFA), and its internal consistency-based reliability was assessed using Cronbach's alpha coefficients. The findings indicated that the scale is a valid and reliable tool for measuring teachers' self-efficacy beliefs and pedagogical content knowledge related to ESD. Correlation analyses revealed significant and positive relationships among self-efficacy, PCK, and PPCK. A strong positive correlation was found specifically between the“action”sub-dimension of self-efficacy and PCK, while moderate positive correlations were observed with the other sub-dimensions. A significant gender-based difference was found only in self-efficacy levels, with male teachers scoring slightly higher; however, the effect size was small. No significant gender differences were found in PCK and PPCK levels. Teachers who had taken an ESD course demonstrated significantly higher self-efficacy and PPCK levels than those who had not, though no significant difference was found in PCK. Similarly, teachers with postgraduate education scored significantly higher in all dimensions compared to those with only undergraduate degrees; however, the effect sizes were generally small. Years of professional experience yielded significant differences only in PCK levels. These findings highlight the importance of in-service training and academic development opportunities aimed at enhancing teacher competencies in the context of education for sustainable development.