Okul öncesi eğitim kurumlarında bulunan kitap merkezleri hakkında bir durum araştırması
A situation study on book centers in preschool educational institutions
- Tez No: 976972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA KOÇAK MACUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi eğitim kurumlarında yer alan kitap merkezlerinin mevcut durumunu öğretmen görüşleri ve yapılan gözlemler doğrultusunda çeşitli açılardan incelemek, elde edilen bulgular doğrultusunda değerlendirmeler yapmaktır. Araştırma, temel nitel araştırma desenine uygun olarak yapılandırılmış ve veri toplama yöntemi olarak görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Çalışma grubunu ise İstanbul'un Kadıköy, Maltepe ve Esenler ilçelerinde görev yapan 55 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma kapsamında toplam 100 öğretmene ulaşılmış; ancak yalnızca soruları eksiksiz, içten ve derinlemesine yanıtlayan 55 öğretmenin verileri analize dahil edilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla 2024-2025 güz yarıyılı içerisinde öğretmenlerle çalıştıkları kurumlarda yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmış; frekans ve yüzde değerlerinden, ayrıca katılımcı görüşlerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın geçerlik ve güvenirliğini artırmak amacıyla, bir okul öncesi eğitimi ve bir Türkçe eğitimi alan uzmanından görüş alınmış, veriler ve bulgular karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre: Birçok sınıfta kitap merkezi bulunmamaktadır. Kitap merkezi bulunan sınıfların büyük çoğunluğunda sadece hikâye kitapları yer almaktadır. Kitap merkezi bulunmayan sınıflarda bu durumun temel nedenleri fiziksel yetersizlikler ve ekonomik kısıtlılıklardır. Öğretmenlerin önemli bir kısmı ekonomik kaygılar nedeniyle kitaplıkları yenileyemediklerini veya alternatif saklama yöntemleri geliştirdiklerini belirtmiştir. Kitap merkezi kurma sürecinde öğretmenler en fazla desteği velilerden aldıklarını ifade etmiştir. Kitap merkezinde vakit geçiren çocukların çoğunlukla sosyoekonomik düzeyi daha yüksek ailelerden geldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the current status of book centers in preschools from various perspectives, based on teacher opinions and observations, and to make evaluations based on the findings. The research was structured in accordance with a basic qualitative research design, and interviews were used as the data collection method. The research population consisted of teachers working in preschools affiliated with the Ministry of National Education in Istanbul. The study group consisted of 55 preschool teachers working in the Kadıköy, Maltepe, and Esenler districts of Istanbul. A total of 100 teachers were contacted for the study; however, data from only the 55 teachers who answered the questions completely, sincerely, and in-depth were included in the analysis. Data were collected through face-to-face interviews conducted with the teachers at their institutions during the 2024-2025 fall semester, using a semi-structured interview form developed by the researcher. Descriptive analysis was used in data analysis, utilizing frequency and percentage values, as well as participant opinions. To increase the validity and reliability of the study, opinions were obtained from a preschool education expert and a Turkish language education expert, and the data and findings were compared and evaluated. The study found that many classrooms lack book centers. The vast majority of classrooms with book centers only stock storybooks. In classrooms without book centers, the primary reasons for this are physical limitations and financial constraints. A significant number of teachers stated that they were unable to renew their bookshelves due to financial concerns or that they had developed alternative storage methods. Teachers reported receiving the most support from parents during the process of establishing book centers. It was concluded that the children who spent time at book centers mostly came from families with higher socioeconomic status.