İlkokula başlamadan önce okuma ve yazma öğrenen çocukların durumunun öğretmen, öğrenci ve veli görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the situation of children learning to read and write before starting primary school, according to the opinions of teachers, students and parents
- Tez No: 976971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA KOÇAK MACUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı okula başlamadan önce kendiliğinden okuma ve yazma öğrenen çocukları, aileleri ve öğretmenleri ile görüşmek ve görüşmenin sonucunu paylaşmaktır. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımından görüşme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubunu sınıfında ilkokula başlamadan okuma ve yazma öğrenmiş çocuklar bulunan 1.sınıf öğretmenleri, okula başlamadan okuma yazma öğrenmiş çocuklar ve okula başlamadan okuma yazma öğrenmiş çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak için sınıfında okul öncesi dönemde okuma ve yazma becerisini kazanmış öğrenci bulunan 1.sınıf öğretmenleri, öğrenciler ve ebeveynleri ile görüşme yapılması amaçlanmıştır. Çalışma için 3 farklı görüşme formu hazırlanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Çalışmada toplanan veriler belirlenen temalar doğrultusunda özetlenmiş ve yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda öğretmenlerin büyük çoğunluğu çocuğun okuma ve yazmayı okul ortamında öğrenmesi gerektiğini, öğrenerek gelen çocukların hazırbulunuşluk ve akademik başarısının genel olarak yüksek olduğunu ifade etmişlerdir. Velilerin büyük kısmı ise çocuğunu bu konuda teşvik etmediğini ama uygun ortamın olduğunu ifade etmişlerdir. Öğrencilerin ise içsel bir merak duygusu ile okuma ve yazma öğrenmek istedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to interview children who learned to read and write on their own before starting school, their families, and their teachers, and to share the results of these interviews. The study employed a qualitative research approach, the interview method. The study group consisted of first-grade teachers whose classes included children who had learned to read and write before starting primary school, children who had learned to read and write before starting school, and parents of children who had learned to read and write before starting school. The study aimed to collect data by interviewing first-grade teachers, students, and parents whose classes included students who had acquired reading and writing skills during the preschool period. Three different interview forms were prepared for the study. Content analysis was used to analyze the data. The data collected in the study was summarized and interpreted according to identified themes. The study concluded that the majority of teachers stated that children should learn to read and write in a school environment and that children who learn are generally more prepared and achieve higher levels of academic success. The majority of parents, however, stated that they did not encourage their children to learn reading and writing, but that the environment was suitable. The students, on the other hand, were driven by an inherent sense of curiosity and desire to learn to read and write.