Dil bilimleri ahkam ayetlerinin tefsirine etkisi: Namaz örneği
Linguistic guidance in the exegesis of rulings verses– Prayer as a model
  1. Tez No: 976976
  2. Yazar: ABDUL KHALEK AL DERSHAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT ELHUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
Özet
Ahkâm Ayetlerinin Tefsirlerinde Dilsel Yönlendirme – Namaz Örneği – Fıkhî ve Dilbilimsel Bir İnceleme" başlıklı tez, ahkâm ayetlerinin tefsiriyle ilgili dört kitabı ele almıştır. Bu kitaplar şunlardır: Hanefî mezhebine ait Cassâs'ın Ahkâmü'l-Kur'ânı, Mâlikî mezhebine ait İbnü'l-Arabî'nin Ahkâmü'l-Kur'ânı, Şâfiî mezhebine ait Hırâsî'nin Ahkâmü'l-Kur'ânı ve Hanbelî mezhebine ait İbnü'l-Cevzî'nin Zâdü'l-Mesîr adlı eseri. Sonuncu kitap genel bir Kur'ân tefsiri olmakla birlikte, Kur'ân'daki hüküm ayetlerine özel önem vermektedir. Bu nedenle araştırmacı, Hanbelî mezhebindeki ahkâm ayetleri için bu eseri kaynak olarak seçmiştir. Araştırmacı tezini bir giriş ve iki bölüm şeklinde düzenlemiştir. Giriş bölümünde, Ahkâmü'l-Kur'ân kitaplarının doğuşuna dair tarihî bir özet sunmuş ve bu kitapların farklı ilimlerle ilişkisine değinmiştir. Birinci bölümde ise, dört müfessirin hayatı ve tefsir yöntemleri ele alınmıştır. İkinci bölümde araştırmacı, namazla ilgili ayetleri incelemiş ve bu ayetleri beş konu başlığı altında sınıflandırmıştır: 1. Namazı ikame etmek 2. Namaz vakitleri 3. Seferde namaz 4. Cuma namazı 5. Gece namazı Bu bölümde araştırmacı, dilin bu müfessirlerin tercihlerine olan etkisini ortaya koymuştur. Tezde kullanılan yöntem, tümevarımcı, analizci ve karşılaştırmalı bir yöntemdir. Namazla ilgili ayetler dört tefsirden tek tek toplanmış, bu ayetlerde geçen anlam açısından önemli kelimeler dilbilimsel olarak analiz edilmiş, ardından tefsirler arasında ve dil kitaplarıyla karşılaştırmalar yapılarak dilin fıkhî hükümlere etkisi ortaya konmuştur. Çalışmanın en önemli sonuçlarından biri, Arapçadaki çok anlamlı kelimelerin varlığı sebebiyle müfessirlerin, bu kelimelere verdikleri farklı anlamlar doğrultusunda fıkhî hükümlerde ihtilafa düştüklerinin ortaya konmasıdır. Bu durum, araştırmanın sonunda sunulan sonuçlarda açık bir şekilde görülmektedir.
Özet (Çeviri)
the thesis titled“Linguistic Guidance in the Exegesis of Rulings Verses – Prayer as a Model: A Jurisprudential and Linguistic Study”dealt with four books on the exegesis of the ruling's verses, namely: Ahkam al-Quran by al-Jassas al-Hanafi, Ahkam al-Quran by Ibn al-Arabi al-Maliki, Ahkam al-Quran by al-Harasi al-Shafi'i, and Zad al-Masir by Ibn al-Jawzi al-Hanbali. The last book is a general interpretation of the Quran, but it devotes special attention to the rulings of the Quran; hence, the researcher chose it as a reference for the rulings of the Quran in the Hanbali school of Fiqh. The thesis is divided into an introduction and two chapters. In the introduction, the study provided a historical overview of the emergence of books on the rulings of the Quran and their relationship to various sciences. Then, in the first chapter, the study discussed the lives of the four interpreters and their methodologies. As for the second chapter, the study addressed the verses of prayer after induction and divided them into five topics, which are: First, establishing the prayer. Second: The times of prayer. Third: Prayer while travelling. Fourth: Friday prayer. Fifth: Night prayer. The study demonstrated the impact of language on the interpreter's choices. This study employs an inductive, analytical, and comparative method, in which verses mentioning prayer in the four exegeses of the Quran are inductively examined. The vocabulary is analysed in terms of its linguistic meanings, and then these exegeses are compared with language books to demonstrate the impact of language on their rulings. One of the most significant findings of this study is that the presence of polysemous words in the Arabic language has led to differences among interpreters in the rulings they derived. These variations stem from their preferred interpretations of such words, and this phenomenon will be further illustrated in the conclusion of this study. Then, in the first chapter, the study discussed the lives of the four interpreters and their methodologies. As for the second chapter, the study addressed the verses of prayer after induction and divided them into five topics, which are: First, establishing the prayer. Second: The times of prayer. Third: Prayer while travelling. Fourth: Friday prayer. Fifth: Night prayer. The study demonstrated the impact of language on the interpreter's choices. This study employs an inductive, analytical, and comparative method, in which verses mentioning prayer in the four exegeses of the Quran are inductively examined. The vocabulary is analysed in terms of its linguistic meanings, and then these exegeses are compared with language books to demonstrate the impact of language on their rulings. One of the most significant findings of this study is that the presence of polysemous words in the Arabic language has led to differences among interpreters in the rulings they derived. These variations stem from their preferred interpretations of such words, and this phenomenon will be further illustrated in the conclusion of this study