Antenna design in microwave band using new generation MXene material
Yeni nesil MXene malzemesi kullanılarak mikrodalga bandında anten tasarımı
  1. Tez No: 977001
  2. Yazar: AYKUT TAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA BUTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Nesnelerin İnterneti'nin (IoT) yaygın büyümesi, IoT cihazlarındaki kablosuz iletişim için temel bileşenler olan kompakt, yüksek performanslı antenlere olan talebi önemli ölçüde artırmıştır. İnce, hafif ve giyilebilir elektronik cihazlara duyulan ihtiyaç, yeni anten malzemeleri ve tasarımlarının geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu çalışma, yeni nesil giyilebilir IoT uygulamalarında verimli kablosuz sinyal iletimi sağlamak için MXene bazlı dipol ve yama antenlerin potansiyelini araştırarak bu ihtiyaca cevap vermektedir. Önerilen tasarımı doğrulamak için, MXene bazlı dipol antenler üzerinde CST-Microwave Studio kullanılarak tam dalga elektromanyetik simülasyonlar yapılmıştır. Örneklerin performansı, 1.5 GHz ila 3.5 GHz arasındaki bir frekans aralığında geri dönüş kaybı ve gerilim duran dalga oranı dahil olmak üzere anahtar parametreler analiz edilerek değerlendirilmiştir. Simülasyon sonuçları, MXene bazlı antenlerin mükemmel performans sergilediğini ve kablosuz IoT uygulamaları için uygun adaylar olduklarını kanıtlamıştır. Düşük geri dönüş kaybı değerleri ve uygun VSWR oranları, bu antenlerin cihazlar arasında güvenilir iletişim için gerekli olan yüksek kaliteli RF sinyalleri elde edebildiğini göstermiştir. Bu çalışma, MXene bazlı antenlerin gelecekteki giyilebilir elektronik cihazlar için umut verici bir çözüm olduğunu ve daha verimli ve kompakt kablosuz iletişim sistemlerine giden bir yol sunduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The pervasive growth of the Internet of Things (IoT) has significantly increased the demand for compact, high-performance antennas, which are fundamental components for wireless communication in IoT devices. The need for thin, lightweight, and wearable electronics necessitates the development of novel antenna materials and designs. This study addresses this need by investigating the potential of MXene-based dipole antennas as a promising solution for achieving efficient wireless signal transmission in next-generation wearable IoT applications. To validate the proposed design, full-wave electromagnetic simulations were conducted on the MXene-based dipole and patch antennas using CST-Microwave Studio. The performance of the samples was evaluated by analyzing key parameters, including return loss and Voltage Standing Wave Ratio (VSWR), across a frequency range from 1.5 GHz to 3.5 GHz. The simulation results confirmed that the MXene-based antennas exhibit excellent performance, proving them to be viable candidates for wireless IoT applications. The low return loss values and favorable VSWR ratios demonstrated that these antennas are capable of achieving high-quality RF signals, which is essential for reliable communication between devices. This work concludes that MXene-based antennas are a promising solution for future wearable electronic devices, offering a pathway toward more efficient and compact wireless communication systems.