Fe-c-Cr/WC toz karışımlarıyla lazerle kaplamanın mikroyapısal analizi
Microstructural analysis of laser coating with Fe-c-Cr/WC powder mixtures
- Tez No: 977002
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM YILMAZ, PROF. DR. MEHMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Lazer kaplama, yüksek enerji yoğunluğuna sahip bir lazer ışını kullanılarak metal yüzeyler üzerine kaplama malzemelerinin ergitilip yüzeye bağlanmasını sağlayan ileri bir yüzey mühendisliği tekniğidir. Özellikle aşınma, korozyon ve yüksek sıcaklık direnci gibi performans kriterlerinin artırılması amacıyla sıkça tercih edilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, çeliklerin lazer ile kaplanmasında kullanılmak üzere ötektik yapıya ve düşük ergime sıcaklığına sahip Fe-C-Cr (Fe-3,2C-23Cr) esaslı tozun üretilmesi ve bu toza farklı oranlarda WC tozu katılarak yüksek sertlik özelliğine sahip kaplamaların elde edilmesi amaçlanmıştır. Toz üretimi için gerekli ön alaşım indüksiyon ocağında ergitme ve sonrasında metal kalıba döküm yoluyla elde edilmiştir. Ötektik yapıya sahip Fe-C-Cr ön alaşımı tekrar indüksiyon ocağında ergitilerek gaz atomizasyonu ile hedeflenen Fe-C-Cr alaşımı toz üretilmiştir. Ağırlıkça %5, 10, 15, 20 ve 25 oranında WC tozu katkılı Fe-C-Cr ötektik toz karışımları ile 3, 5 ve 7 mm/s lazer hızlarında kaplama çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında WC katkısı ve lazer hızının kaplamanın mikroyapısına ve sertliğine etkisi incelenmiş ve optimum mikroyapı ve sertlik ilişkisini sağlayan proses parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Laser coating is an advanced surface engineering technique that uses a high energy density laser beam to melt and bond coating materials onto metal surfaces. It is frequently preferred to improve performance criteria such as wear, corrosion and high temperature resistance. In this thesis, it is aimed to produce Fe-C-Cr (Fe-3.2C-23Cr) based powder with eutectic structure and low melting temperature to be used in laser coating of steels and to obtain coatings with high hardness properties by adding WC powder at different ratios to this powder. The pre-alloy required for powder production was obtained by melting in an induction furnace and then casting in a metal mold. The Fe-C-Cr pre-alloy with eutectic structure was melted again in the induction furnace and the targeted Fe-C-Cr alloy powder was produced by gas atomization. Coating studies were carried out at laser speeds of 3, 5 and 7 mm/s with Fe-C-Cr eutectic powder mixtures doped with 5, 10, 15, 20 and 25 rate wt% WC powder. The effect of WC doping and laser speed on the microstructure and hardness of the coating were investigated and the process parameters that provide the optimum microstructure and hardness relationship were determined.