Otel mimarisinde esnek tasarım: Kavramlar, yaklaşımlar ve Çağdaş uygulamalar
Flexible design in hotel architecture: concepts, approaches and contemporary practices
  1. Tez No: 977003
  2. Yazar: MARAM ALMOURAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde ekonomik ve teknolojik gelişmelerle birlikte otel tasarımlarında ortaya çıkan mimari trendlerin başında esnek tasarım gelmektedir. Bu çalışma, otel yapılarında esneklik uygulamalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Giderek konuk kitlesindeki artan çeşitlilik ve gelişen beklentiler doğrultusunda, yeni nesil otellerin hareketlilik, değişebilirlik ve uyarlanabilirlik gibi esnek tasarım temelli mimari özelliklerle tasarlanmasının gerekliliği tespit edilmektedir. Bu tezde özellikle 2000'li yıllarda inşa edilmiş otellerde uygulanmış esneklik yaklaşımları incelenerek, gelecekte tasarlanacak otellere yönelik öneriler sunulmaktadır. Bu kapsamda yapılan literatür taraması çerçevesinde, esneklik kavramı, yaklaşımları ve süreçleri incelenmiş; elde edilen bilgilerden yola çıkarak esneklik değerlendirme kriterleri belirlenmiştir. Çalışmada, örnek otellerin kullanıcıya odaklı bölümleri olan kamu alanları ve yatak odalarının esneklik düzeyleri değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, incelenen otellerin her birinde kamu alanları ya da yatak odalarının farklı şekillerde esnek tasarıma kavuşturulmaya çalışıldığı görülmektedir. Ancak bu çalışma, gelecekte tasarlanacak otellerde özellikle yatak odalarına yönelik esnek yaklaşımlara odaklanılması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, flexible design is one of the leading architectural trends emerging in hotel design as a result of economic and technological developments. This study aims to examine the implementation of flexibility in hotel buildings. In light of the increasing diversity of guest profiles and evolving expectations, it has been determined that next-generation hotels should be designed with flexibility-oriented architectural features such as mobility, changeability, and adaptability. In this thesis, flexibility approaches applied in hotels built in the 2000s are examined, and recommendations are proposed for the design of future hotels. Based on the literature review conducted in this context, the concept of flexibility, its approaches, and related processes were explored, and flexibility evaluation criteria were developed accordingly. The study evaluates the flexibility levels of public areas and bedrooms, which represent the user-oriented spaces within the selected hotels. As a result, it was observed that, in each of the examined hotels, public areas or bedrooms were designed flexibly in different ways. However, the study suggests that future hotel designs should place particular emphasis on implementing flexible approaches in bedroom layouts.