EFICIEN'f A MASAJULUI TRANSVERSAL PROFUND İN CADRUL TRATAMENTULUI KINETOTERAPEUTIC AL TENDINOPATIILOR ROTULIENE LA VOLEIBALIŞTI"
Voleybolcularda P tellar Tendinopatilerin Kinezyoterapötik Tedavisinde Derin Enine Friksiyon Masajının Etkinliği" (Türkçe)
- Tez No: 977013
- Danışmanlar: DR. DOBRECC DANIEL-LUCIAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Romence
- Üniversite: Unıversıtatea Vasıle Alecsandrı Dın Bacau
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, voleybolcularda görülen patellar tendinopati (diz kapağı tendonu rahatsızlığı) rehabilitasyonunda derin transvers friksiyon masajının etkinliği değerlendirilmiştir. Araştırmaya patellar tendinopati tanılı toplam altı voleybolcu katılmıştır. Katılımcılar deney (n= 3) ve kontrol (n= 3) gruplarına ayrılmıştır. Her iki grup, 4 haftalık standart bir rehabilitasyon programına alınmış ve program kapsamında tilin sporculara doktor tarafından treçete edilen ilaç tedavisi, yüksek güçlü lazer tedavisi, ultrason uygulaması ve eksantrik egzersizlerden oluşan bir kinetoterapi protokolü uygulanmıştır. Deney grubundaki sporcular bu tedavi protokolüne ek olarak derin transvers friksiyon masajı alırken, kontrol grubu masaj uygulanmaksızın aynı programı takip etmiştir. ıfüm katılımcıların tedavi öncesi ve sonrasında ağrı şiddeti (patellar endona palpasyonla bası sırasında ve günlük aktiviteler esnasında) ile patellar tendonun ultrason bulguları değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, derin transvers masaj uygulanan sporcularda Klinik iyileşmenin kontrol grubuna kıyasla belirgin derecede daha nızlı ve kapsamlı olduğunu göstermiştir. Tedavi sonunda masaj grubunda tendon palpasyonunda hissedilen ağrı neredeyse tamamen ıortadan kalkarken, kontrol grubunda hafif düzeyde ağrı hissi devam ıetmiştir. Benzer şekilde, son ultrason kontrollerinde masaj grubundaki sporcuların patellar tendonlarında inflamasyon veya ödem bulgusuna rastlanmazken kontrol grubunda hala hafif intlamasyon belirtileri gözlenmiştir. Derin transvers friksiyon ırnasajının rehabilitasyon programına eklenmesi, iyileşme sürecini Kısaltmış ve sporcuların sportif aktivitelere daha çabuk dönmesini ısağlamıştır. Sonuç olarak bulgular, patellar tendinopati trehabilitasyonunda derin transvers masaj uygulamasının geleneksel edavi yöntemlerine kıyasla önemli bir fayda sağladığını ve edavinin genel etkililiğini artırdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effectiveness of deep transverse friction massage (DTFM) in the physiotherapeutic rehabilitation of patellar tendinopathy Uumper's knee) among volleyball players. Six thletes diagnosed with patellar tendinopathy participated in the tudy and were divided into two groups: experimental (n= 3) and ontrol (n= 3). oth groups followed a four-week rehabilitation program that included prescribed medication, high-power laser therapy, ltrasound treatment, and eccentric exercise. The experimental group lso received DTFM, while the contro1 group did not. Ali participants were assessed before and after treatment for pain intensity (during palpation and daily activities) and through ltrasonographic evaluation ofthe patellar tendon. he fındings showed that athletes in the experimental group xperienced faster and more signifıcant clinical improvement than hose in the control group. At the end of the treatment, palpation-induced pain had almost completely resolved in the massage group, hereas mild discomfort remained in the control group. dditionally, final ultrasound assessments revealed no signs of inflammation or edema in the experimental group, while s1ight inflammatory signs persisted in the control group. he inclusion of DTFM in the physiotherapeutic regimen signifıcantly reduced recovery time and facilitated a faster return to sports. The results suggest that DTFM enhances the effects of onventional rehabilitation methods and offers a valuable omplementary approach in the treatment of patellar tendinopathy. hese findings support the integration of DTFM into standard ehabilitation protocols for athletes with tendon injuries, especially in sports such as volleyball that involve repetitive jumping and high echanical load on the patellar tendon.