Bir helikoptere ait rotor kontrol hidrolik güç sisteminin tasarımı ve tribolojik olarak incelenmesi
Design and tribological investigation of a helicopter rotor control hydraulic system
  1. Tez No: 977044
  2. Yazar: HAMDİ BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER SINMAZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Helikopterler, özellikle dikey iniş kalkış yapabilme, dar alan ve yüksek hızlarda sağlayabildikleri üstün manevra yetenekleri kabiliyetleri sayesinde askeri, arama kurtarma, yangın söndürme ve lojistik gibi alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Helikopterlerin hareket kabiliyetleri ana rotor ve kuyruk rotorlarına bağlı pal açılarının kontrol edilmesiyle elde edilen aerodinamik kuvvetler sayesinde sağlanmaktadır. Bu kuvvetler pilotların uçuş kumandalarına verdiği komutlar neticesinde sağlanır. Verilen komutların pal açılarında değişiklik meydana getirmesi için gereken kuvvetler hidrolik sistem sayesinde sağlanmaktadır. Uçuş kontrol eyleyicilerinde oluşturulan deplasman belirli mekanik ara yüzler aracılığıyla pallere iletilir. Böylece helikopterin manevra yapabilmesi sağlanır. Bu tez kapsamında, helikopter uçuş kontrol eyleyicilerin talep edilen yük, hız ve deplasmanı sağlanmasında görevli hidrolik sistemin parametrelerinin belirlenmesi, ekipman seçimi ve karakteristiklerinin belirlenerek sistem tasarımı gerçekleştirilerek, sistem performansına etki eden tribolojik parametreler ele alındı. Simcenter AMESİM yazılımı kullanılarak MIL-H-83282, MIL-H-87257 ve MIL-H-5606 hidrolik yağlarının her biri için -20°C, -10°C, 0°C, 20°C, 40°C ve 60°C sıcaklıklarında sistem basınç performansı ele alınarak, farklı tipte ve farklı sıcaklıklarda helikopter hidrolik sisteminde meydana gelen basınç kayıpları analiz edildi. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, MIL-H-87257 hidrolik yağının özellikle düşük sıcaklıklarda diğer yağlara kıyasla sistemde daha az basınç kaybı meydana getirerek hidrolik sistemin daha kararlı çalışmasına imkân sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Helicopters are frequently used in are as such as military, search and rescue, fire fighting and logistics thanks to their superior maneuverability, which they can provide vertical landing take-off, narrow space and at high speeds. Helicopters are driven by aerodynamic forces, whose mobility is achieved by controlling the rotor blade angles connected to the main rotor and tail rotors. These forces are provided as a result of the commands given by the pilots to the flight controllers. The forces required for the given commands to create changes in the rotor blade angles are provided by the hydraulic system. The displacement created in the flight control actuators is transmitted to the rotor blades through certain mechanical interfaces. This allows the helicopter to maneuver. Within the scope of this thesis, determining the parameters of the hydraulic system in charge of providing the requested load, speed and displacement of the helicopter flight control actuators, determining the equipment selection and characteristics, system design was carried out and tribological parameters affecting the system performance were discussed. Using Simcenter AMESIM software, the hydraulic oils of MIL-H-83282, MIL-H-87257 and MIL-H-5606 were analyzed for each type of oil system by analyzing different types of oil at different temperatures of hydraulic oil, including -20°C, 10°C, 20°C, 40°C and 60°C According to the results of the analysis obtained, MIL-H-87257 hydraulic oil has been shown to produce less pressure loss in the system compared to other oils at low temperatures, allowing the hydraulic system to work more stable.