سيرة فدوى طوقان وأهميتها في دراسة أشعارها
Fadwa Tuqan'ın biyografisi ve şiirlerinin incelenmesindeki önemi
- Tez No: 977055
- Danışmanlar: PROF. DR. ADIL ELUSTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 1997
- Dil: Arapça
- Üniversite: An-Najah Natıonal Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Fadwa Tuqan'ın biyografisini ve bu biyografinin şiirlerinin yorumlanmasındaki belirleyici etkisini incelemektedir. Çalışma, şairin yaşam öyküsünün özellikle onu şekillendiren siyasi, toplumsal ve duygusal koşullar ışığında ele alınmasının önemini vurgular. Tezin temel amacı, Tuqan'ın kişisel deneyimlerinin—özellikle içine kapanıklığı, dönüşümü ve ulusal bilincinin oluşumu—şiirlerinin temalarını ve gelişimini anlamada nasıl merkezi bir rol oynadığını ortaya koymaktır. Araştırmacı, Tuqan'ın otobiyografisini şiirsel metinleri yorumlamak için temel bir mercek olarak kullanan betimleyici-analitik bir yöntem uygulamıştır. Çalışma, Tuqan'ın yaşamındaki olayların yalnızca arka plan değil, şiirsel imgelem, üslup ve temalar üzerinde belirleyici bir etken olduğunu göstermektedir; özellikle kimlik, kayıp ve direniş gibi konularda. Tez, Tuqan'ın şiirlerinin otobiyografisine başvurulmadan tam olarak anlaşılamayacağı yönündeki hipotezi doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the biography of Fadwa Tuqan and its crucial impact on interpreting her poetic works. The study highlights the significance of examining the poet's life, especially considering the political, social, and emotional circumstances that shaped her voice as one of the most prominent Palestinian poets. The main objective is to demonstrate how understanding Tuqan's personal experiences—her confinement, transformation, and national consciousness—provides a deeper insight into the themes and evolution of her poetry. The researcher applies a descriptive–analytical method, using Tuqan's autobiography as a primary lens through which her poetic texts are interpreted. The study concludes that Tuqan's life events were not merely background details but fundamental forces influencing her poetic imagery, tone, and thematic concerns, particularly identity, loss, and resistance. The thesis confirms the hypothesis that Tuqan's poetry cannot be fully understood without reference to her autobiography, which serves as a key framework for analyzing her literary output.