İçten yanmalı bir motorda CNG kullanımının performans parametrelerine etkisi ve teorik modellenmesi
Theoretical modeling and performance effects of CNG usage in an internal combustion engine
  1. Tez No: 977060
  2. Yazar: MUHAMMET BURAK GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇANAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde kentleşmenin hızla artmasıyla birlikte, motorlu taşıtlardan kaynaklanan egzoz emisyonları önemli bir çevre sorunu haline gelmiştir. Özellikle büyükşehirlerdeki yoğun araç trafiği ve toplu taşıma filolarında yaygın olarak kullanılan dizel yakıt, çevre kirliliğini tetikleyen başlıca unsurlar arasında yer almaktadır. Bu çerçevede, düşük karbon salımı, yüksek verimlilik ve çevresel sürdürülebilirlik açısından öne çıkan sıkıştırılmış doğal gaz (CNG), geleneksel yakıtlara alternatif bir enerji kaynağı olarak dikkat çekmektedir. Son yıllarda ülkemizin keşfettiği doğal gaz rezervleri de bu yakıtın daha yaygın kullanımı açısından önemli bir potansiyel sunmaktadır. Bu çalışmada, dört zamanlı içten yanmalı motorlarda alternatif yakıt olarak kullanılan CNG'nin motor performansı ve egzoz emisyonlarına etkileri teorik yaklaşımlarla incelenmiştir. İstanbul'da toplu taşımada hizmet veren Karsan marka 12 metrelik otobüslerde kullanılan altı silindirli CNG motoru esas alınarak, dizel ve CNG yakıtlarının performans karakteristikleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Yanma odası geometrisi, piston yapısı, supap mekanizması ve enjeksiyon sistemine dair parametreler dikkate alınarak, motorun teorik modeli oluşturulmuş; indike güç, efektif güç, yanma sonu sıcaklıkları ve emisyon değerleri hesaplanmıştır. Bununla birlikte, Diesel-RK yazılımı ile simülasyon analizleri gerçekleştirilerek dizel ve CNG motorlarının teorik verileri elde edilmiştir. Yakıt ekonomisi analizi kapsamında ise maksimum güç ve tork koşullarında birim araç ve filo bazında tüketim değerleri dikkate alınarak sağlayabileceği ekonomik ve çevresel katkılar hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda, CNG kullanımının geleneksel dizel yakıtlara göre sağladığı avantajlar teorik verilerle ortaya konulmuş ve Paris İklim Anlaşması hedefleri doğrultusunda somut öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid growth of urbanization, exhaust emissions from motor vehicles have become a significant environmental issue. In particular, the intensive use of diesel fuel in public transportation fleets operating in metropolitan areas is one of the leading causes to increasing air pollution. In this context, compressed natural gas (CNG), which stands out with its low carbon emissions, high efficiency, and environmental sustainability, has attracted attention as an alternative energy source to conventional fuels. Moreover, the recent discovery of natural gas reserves in our country highlights the potential for its widespread use, especially in public and heavy-duty transportation systems. In this study, the effects of CNG—used as an alternative fuel in four-stroke internal combustion engines—on engine performance and exhaust emissions are examined through theoretical approaches. A six-cylinder CNG engine used in 12-meter Karsan buses operating in Istanbul's public transportation network was taken as a reference, and a comparative evaluation of the performance characteristics of diesel and CNG fuels was conducted. Considering parameters such as combustion chamber geometry, piston structure, valve mechanism, and injection system, a theoretical model of the engine was developed, and values such as indicated power, effective power, end-of-combustion temperatures, and emission outputs were calculated. In addition, simulation analyses were carried out using the Diesel-RK software to obtain the theoretical performance data of both diesel and CNG engines. As part of the fuel economy analysis, fuel consumption values were evaluated under maximum power and torque conditions on both unit vehicle and fleet scales, in order to assess the potential economic and environmental benefits. As a result, the advantages of CNG over conventional diesel fuel were demonstrated through theoretical data, and concrete recommendations were proposed in line with the objectives of the Paris Climate Agreement.