Ailevi Akdeniz Ateşi hastalarında gen mutasyonları ve prodromal semptomların ilişkisi : Tek merkez deneyimi
The relationship between gene mutations and prodromal symptoms in patients with Familial Mediterranean Fever: A single-center experience
  1. Tez No: 977097
  2. Yazar: PELİN ERDEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİP UÇAR, DOÇ. DR. METE PEKDİKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Prodromal semptom, Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) atağı başlamadan önce hastaların tanımladıkları ancak hakkında yeterli veri olmayan bir semptomlar kümesidir. Bu çalışmada AAA için temel genetik faktör olan MEFV gen mutasyonları ile prodromal semptomlar arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Yöntem: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Romatoloji Ünitesi'nde 2021–2024 yılları arasında Tel-Hashomer Kriterleri'ne göre AAA tanısı almış erişkin hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. MEFV gen analizi bulunmayan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Demografik, klinik, laboratuvar ve tedavi ilişkili veriler hasta dosyalarından; prodromal semptomlar ise telefonlar hasta görüşmeleriyle elde edildi. Bulgular: Toplam 233 hastadan 202'si çalışmaya alındı, 21 hastanın genetik sonuçlarına ulaşılamadı; ortalama yaş 34,90±13,95 yıl olup hastaların 119'u kadın 83'ü erkekti. Hastaların %89,6'sında MEFV mutasyonu, %51,0'inde M694V mutasyonu saptandı. Hastaların %89,1'inde prodromal semptom saptandı ve en yaygını anksiyete/irritabilite (%53,0) idi ve bu semptomla M694V mutasyonu anlamlı ilişki (p=0,036) saptandı. Bulantı, M694V (p<0,001) ve E148Q (p=0,004) mutasyonları ile ilişkilendirildi. Ön kol ağrısı ise erkek cinsiyette anlamlı olarak daha fazlaydı (p=0,008). Sonuç: Bu çalışma, prodromal semptomların MEFV gen mutasyonlarıyla ilişkisini detaylı olarak analiz eden ilk çalışmadır ve AAA hastalarında yüksek oranda prodromal semptom saptanmıştır. Prodromal semptomlarla ilişkili ileri çalışmalar özellikle atak öncesi dönemde AAA yönetimine olumlu katkı yapabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Prodromal symptoms are a set of clinical manifestations described by patients prior to the onset of Familial Mediterranean Fever (FMF) attacks, yet they remain insufficiently investigated in the literature. This study aimed to examine the relationship between prodromal symptoms and MEFV gene mutations, the primary genetic factor in FMF. Methods: This retrospective study included adult patients diagnosed with FMF based on the Tel-Hashomer criteria between 2021 and 2024 at the Rheumatology Unit of Hatay Mustafa Kemal University Hospital. Patients without MEFV gene analysis were excluded. Demographic, clinical, laboratory, and treatment-related data were collected from medical records, while information on prodromal symptoms was obtained through telephone interviews with the patients. Results: Out of a total of 233 patients, 202 were included in the study, and the genetic results of 21 patients could not be obtained. The mean age was 34.90 ± 13.95 years, and 119 (58.9%) were female while 83 (41.1%) were male. MEFV mutations were detected in 89.6% of the patients, with M694V being the most common mutation (51.0%). Prodromal symptoms were present in 89.1% of the patients. The most frequently reported symptom was anxiety/irritability (53.0%), which was significantly associated with the M694V mutation (p=0.036). Nausea was significantly associated with both M694V (p<0.001) and E148Q (p=0.004) mutations. Forearm pain was more commonly reported in male patients (p=0.008). Conclusion: This study is among the first to comprehensively analyze the relationship between prodromal symptoms and MEFV gene mutations. A high frequency of prodromal symptoms was observed in FMF patients. Further studies focusing on these symptoms, particularly in the pre-attack period, may contribute positively to the clinical management of FMF.