Ortaokul öğrencilerinin matematiksel üstbiliş farkındalıkları ile problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerilerinin ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between middle school students' mathematical metacognitive awareness and their reflective thinking skills for problem solving
- Tez No: 977110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL DÜZENLİ GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokul öğrencilerinin matematiksel üstbiliş farkındalık düzeyleri ile problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca, cinsiyet, sınıf düzeyi ve matematik başarılarına göre anlamlı farklılıkların bulunup bulunmadığı da araştırılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kütahya ilinde öğrenim görmekte olan toplam 768 ortaokul öğrencisi (400 kız, 368 erkek) oluşturmaktadır. Kişisel Bilgi Formu, Matematiksel Üstbiliş Farkındalık Ölçeği ve Problem Çözmeye Yönelik Yansıtıcı Düşünme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ilişkisiz örneklemler t testi, tek faktörlü ANOVA, Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda matematiksel üstbiliş farkındalığı ve problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerisi ile ile cinsiyet, matematik başarısı ve sınıf düzeyi arasında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Problem çözmeye yönelik yansıtıcı düşünme becerisi ile matematiksel üstbiliş farkındalığı arasında anlamlı ve pozitif orta düzeyde ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the mathematical metacognitive awareness levels of middle school students and their reflective thinking skills for problem solving. In addition, it was investigated whether there were significant differences according to gender, grade level and mathematical achievement. The relational screening model was used in the study. The sample of the study consisted of a total of 768 middle school students (400 girls, 368 boys) studying in Kütahya province. Data were collected using the Personal Information Form, Mathematical Metacognitive Awareness Scale and Reflective Thinking Skills Scale for Problem Solving. Independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson product-moment correlation coefficient were used in the analysis of the data. The results revealed significant differences in both mathematical metacognitive awareness and reflective thinking skills for problem solving according to gender, mathematical achievement and grade level. Furthermore, a significant and moderately positive relationship was found between reflective thinking skills for problem solving and mathematical metacognitive awareness.