The loss of everyday life in heritage places: The case of Hasankeyf
Miras alanlarında gündelik yaşamın kaybı: Hasankeyf örneği
- Tez No: 977177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Tez, insanların hafızasında kalan deneyimlerinin hangi yönüyle mekânla ilişkilendiği, mekânların; anıların hangi alanında yer aldığı ve anıları hatırlama eyleminde mekânın hangi ölçü ve ölçülerde insanların gündelik yaşam deneyimine dâhil olduğu konusuna yoğunlaşılmıştır. Kentsel ve kolektif hafızayı yol gösterici bir kavram olarak ele alırken bellek ve mekân arasındaki bağın bireysel ve toplumsal değerler bakımından da değerlendirilmesini hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra tarihi bir bölgenin ve kültürel mirasın yok olması veya zarar görmesi durumunda kentsel hafızanın değerlendirilmesi ve sürdürebilirliği hakkında çalışmalar yapılması hedeflenmiştir. Bu çalışma için araştırma ve inceleme alanı olarak Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Batman ilinde, 12 bin yıllık tarihe tanıklık etmiş Dicle Nehri kıyısında yer alan tarihi bir bölge olan Hasankeyf seçilmiştir. Bu bölgede yer alan Ilısu Barajı'nın 1982 yılından beri yapılması planlanıp 2020 yılında tamamlanarak tüm yerleşim yerleri sular altında kalmıştır. Bu süreçte Hasankeyf'teki tarihi yapılar sular altında kalmaması ve zarar görmemesi için araçlarla Dicle nehrinin diğer yakasına konumlandırılan yeni yerleşim alanına taşınmıştır. Tarihi yapılar dışındaki evler sular altında kalmış. İnsanlar yeni yapılan alana yönlendirilmiştir. Bölgede yaşanan sosyal, kültürel ve özellikle mimari değişimler kültürel mirasının ve bugüne kadar birikmiş kentsel ve kolektif hafızanın tahribatı olmuştur. Tez, Hasankeyf'in sular altında kalmasıyla insanların ve tarihi yapıların yer değiştirmesinin, antik kentin sular altında kalıp yok olmasının ve bunun insanların günlük yaşam deneyimleri üzerindeki etkilerinin kentsel ve kolektif hafıza bakımından incelenmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis focuses on how people's experiences in their memories are related to space, in which area spaces are included in memories, and to what extent space is incorporated into people's everyday life experiences in the act of remembering. By addressing the guiding concept of urban and collective memory, it is aimed to theoretically examine the connection between memory and space in terms of individual and social values. In addition, studies are intended to be conducted on the evaluation and sustainability of urban memory in the case of destruction or damage to a historical region and cultural heritage. Hasankeyf, a historical and important region located on the banks of the Tigris River in the Batman province of the Southeastern Anatolia Region of Turkey today, which has witnessed 12 thousand years of history, was chosen as this study's research and examination area. In this region, the Ilısu Dam has been on the agenda since 1982 and was completed in 2020, submerging all settlements. During this process, the historical structures in Hasankeyf were moved to the newly built settlement area on the other side of the Tigris River with vehicles so that they would not be submerged or damaged. Houses other than the historical structures were submerged. People were also directed to the newly built area. The social, cultural, and especially architectural changes experienced in the region are the destruction of the cultural heritage, the urban and collective memory accumulated until today. From the perspective of urban and collective memory, the thesis aims to examine the displacement of people and historical structures due to Hasankeyf being submerged, the destruction of the ancient city by submerging, and the effects of these on people's everyday life experiences.