Botulinum toksin uygulanan inme geçirmiş bireylerde ergoterapi müdahelelerinin önemi
The importance of occupational therapy interventions in individuals with stroke receiving botulinum toxin
- Tez No: 977181
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, botulinum toksin uygulanan inme geçirmiş bireylerde aktivite temelli ergoterapi müdahalelerinin üst ekstremite fonksiyonları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmaya otuz inme geçirmiş kişi katıldı. Botulinum toksin tedavisinin ardından katılımcılara sekiz haftalık fonksiyonel ergoterapi müdahalesi uygulandı. Müdahale programında duyu-motor entegrasyon çalışmaları, görev odaklı aktiviteler, ince motor beceriler için el destekli aktiviteler ve günlük yaşam aktiviteleri yer aldı. Müdahale öncesi ve sonrası değerlendirmeler için Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi, COPM, Fugl-Meyer Assessment (FMA) ve Tardieu Skalası kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda, botulinum toksin uygulaması sonrasında gerçekleştirilen ergoterapi müdahalesinin üst ekstremite fonksiyonları üzerinde anlamlı etkileri olduğu belirlenmiştir. Tardieu Skalası sonuçlarına göre, birçok kas grubunda R1 ve R2 değerlerinde artış, X değerlerinde ise azalma gözlenmiş ve bu değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0,05). Fugl-Meyer değerlendirmesinde motor fonksiyon düzeyinde anlamlı artış saptanmıştır (p<0,001). COPM sonuçları, müdahale sonrasında performans (p<0,001) ve memnuniyet (p=0,010) düzeylerinde anlamlı iyileşmeler olduğunu göstermiştir. Buna karşın, Jebsen-Taylor testi sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0,05). Tartışma ve Sonuç: Aktivite temelli ergoterapi, botulinum toksin sonrası inme hastalarında üst ekstremite fonksiyonlarını artırmada etkili bir yöntem olmuştur. Çalışma sonrası bulgular, multidisipliner yaklaşımların önemini ve fonksiyonel odaklı ergoterapi müdahalelerinin klinik faydasını önemli derecede etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to examine the effects of activity-based occupational therapy interventions on upper extremity function in stroke survivors receiving botulinum toxin. Method: Thirty stroke survivors participated in the study. Following botulinum toxin treatment, participants received an eight-week functional occupational therapy intervention. The intervention program included sensory-motor integration exercises, task-focused activities, hand assisted activities for fine motor skills, and activities of daily living. Pre- and post-intervention assessments included the Jebsen Taylor Hand Function Test, COPM, Fugl-Meyer Assessment (FMA), and Tardieu Scale. Findings: In our study, it was determined that the occupational therapy intervention performed following botulinum toxin administration had significant effects on upper extremity functions. According to the results of the Tardieu Scale, R1 and R2 values increased in many muscle groups, while X values decreased, and these changes were found to be statistically significant (p<0.05). A significant improvement in motor function level was observed in the Fugl-Meyer assessment (p<0.001). The COPM results demonstrated a statistically significant increase in both performance (p<0.001) and satisfaction (p=0.010) scores after the intervention. However, no statistically significant difference was observed in the Jebsen-Taylor test (p>0.05). Discussion and Conclusion: Activity-based occupational therapy was an effective method for improving upper extremity function in stroke patients after botulinum toxin treatment. The post-study findings significantly underscore the importance of multidisciplinary approaches and the clinical utility of functionally focused occupational therapy interventions.