Çelik ve kompozit malzemelerin birleşimiyle balistik zırh tasarımının performansının sonlu elemanlar yöntemiyle analizi ve optimizasyonu
Analysis and optimization of the performance of ballisticarmor design using the combination of steel and compositematerials with finite element method
  1. Tez No: 977182
  2. Yazar: BETÜL COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MAKARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde hızla değişen güvenlik dinamikleri, özellikle kentsel çatışmalar ve artan balistik tehditler karşısında, savunma sistemlerinden yalnızca yüksek koruma değil; aynı zamanda hafiflik, taşınabilirlik ve stratejik esneklik de beklenmesini zorunlu kılmıştır. Geleneksel çelik zırhlar yüksek mukavemet sunmakla birlikte, ağırlıkları sebebiyle modern mobil platformlar için yetersiz kalmaktadır. Bu noktada, çelik ve gelişmiş kompozit malzemelerin sinerjik birleşimiyle oluşturulan hibrit zırh sistemleri, yeni nesil tehditlere karşı dengeli ve etkili çözümler sunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, çelik ve kompozit katmanlardan oluşan çok katmanlı balistik zırh yapılarının, sayısal yöntemlerle balistik performansını analiz etmek ve optimum tasarım parametrelerini belirlemektir. Bu kapsamda, sonlu elemanlar yöntemi (FEA) kullanılarak; farklı malzeme kombinasyonları, katman kalınlıkları ve dizilim yapılarına sahip modeller detaylı şekilde simüle edilmiştir. Enerji sönümleme kapasitesi, arka yüz deformasyonu ve sistem ağırlığı gibi kritik performans kriterleri çerçevesinde en verimli zırh konfigürasyonları ortaya konmuştur. Yüksek mukavemetli çeliklerin darbe dayanımı ile kompozit malzemelerin hafiflik ve enerji emme avantajlarını birleştiren bu hibrit yapıların, yalnızca deneysel yöntemlerle optimize edilmesi oldukça maliyetli ve zaman alıcıdır. Bu nedenle, bu tezde kullanılan ileri düzey sonlu elemanlar modellemesi, hızlı, ekonomik ve yüksek doğrulukta sonuçlar sunarak sektörel Ar-Ge süreçlerine katkı sağlamaktadır. Elde edilen bulgular, zırh sistemlerinin başarısının sadece kullanılan malzeme türünden değil; aynı zamanda katman sıralaması, kalınlık oranları ve malzeme davranışlarının doğru modellenmesinden geçtiğini göstermektedir. Bu çalışma, savunma sanayii başta olmak üzere, balistik koruma teknolojilerine yönelik yenilikçi, maliyet-etkin ve yüksek performanslı çözümlerin geliştirilmesine ışık tutmakta; aynı zamanda akademik ve endüstriyel çalışmalara sağlam bir bilimsel temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly evolving security landscape—marked by urban conflicts and increasing ballistic threats—defense systems are expected to provide not only high levels of protection, but also lightweight construction, portability, and strategic flexibility. While conventional steel armors offer high strength, their weight renders them inadequate for modern mobile platforms. At this point, hybrid armor systems—formed by the synergistic combination of steel and advanced composite materials—offer balanced and effective solutions against next-generation threats. The primary aim of this study is to analyze the ballistic performance of multi-layered armor structures composed of steel and composite layers using numerical methods, and to determine their optimum design parameters. Within this scope, the finite element method (FEM) was employed to simulate a range of models with varying material combinations, layer thicknesses, and stacking sequences in detail. The most efficient armor configurations were identified based on critical performance criteria such as energy absorption capacity, backface deformation, and overall system weight. Hybrid structures that combine the impact resistance of high-strength steels with the lightweight and energy-absorbing characteristics of composite materials are costly and time-consuming to optimize through experimental methods alone. Therefore, the advanced finite element modeling utilized in this thesis provides fast, cost-effective, and high-accuracy results, thereby contributing significantly to industrial R&D processes. The findings demonstrate that the effectiveness of armor systems depends not only on the type of materials used, but also on the correct modeling of material behaviors, the sequence of layers, and their relative thickness ratios. This study sheds light on the development of innovative, cost-efficient, and high-performance solutions in ballistic protection technologies—particularly in the defense industry—and provides a solid scientific foundation for both academic and industrial research.