1829/15 numaralı Trabzon Şer'iyye Sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H. 1046-1052/M. 1636-1642)
Transcription and evaluation of the Trabzon Sharia Register No. 1829/15 (H. 1046-1052 / A.D. 1636-1642)
- Tez No: 977251
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ORHANKAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Hicrî 1046-1052 (Miladî 1636–1642) tarihli olan 1829/15 numaralı Trabzon Şer'iyye Sicili'nde yer alan bazı kayıtlar, dönemin idari, hukuki ve sosyo-kültürel yapısına dair birinci elden veriler sunmaktadır. Şer'iyye sicilleri, Osmanlı hukukunun uygulamadaki görünümünü, toplumsal yapının işleyişini ve yerel düzeydeki yönetim ilişkilerini ortaya koyan temel kaynaklar arasında yer almaktadır. 1829/15 numaralı Trabzon Şer'iyye Sicili'ni temel alan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Osmanlı hukuk sistemi genel hatlarıyla incelenmiştir. İkinci bölümde Trabzon Eyaleti'nin idari yapısı analiz edilmiş; görev ve unvanlar, idarî teşkilat ve yerleşim birimleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ayrıca sicilde yer alan kayıtlar aracılığıyla Trabzon Eyaleti'nin sosyo-kültürel yapısı ortaya konmuş; aile yapısı, toplumsal roller, dini hayat ve gündelik yaşama dair veriler sistematik olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise 1829/15 Numaralı Trabzon Şer'iyye Sicilinin transkripsiyonu verilmiş ve orijinal metinler içeriklerine göre özetlenmiştir. Bu çalışma, Osmanlı taşra yapısını hukuki, idari ve toplumsal boyutlarıyla inceleme imkânı sunmaktadır. Aynı sicil üzerinden yapılan bu inceleme, özgün bir katkı sağlamakta ve yerel tarih yazımına, sicil temelli mikrotarih çalışmalarına kaynaklık etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Trabzon Sharia Court Register no. 1829/15, dated Hijri 1046–1052 (1636–1642 CE), provides first-hand evidence concerning the administrative, legal, and socio-cultural structures of the period. As primary sources, sharia court registers (şer'iyye sicilleri) illuminate the practical implementation of Ottoman law, the functioning of social institutions, and the dynamics of local governance. This study, based on the Trabzon Sharia Court Register no. 1829/15, is structured into three main sections. The first section presents a general overview of the Ottoman legal system. The second section examines the administrative organization of the Trabzon Province, with emphasis on official duties and titles, the institutional framework, and settlement patterns. In addition, the socio-cultural fabric of the province is reconstructed through the register entries, providing systematic insights into family structures, social roles, religious practices, and aspects of everyday life. The third section contains the transcription of the Trabzon Sharia Court Register no. 1829/15, accompanied by content-based summaries of the original entries. By addressing the Ottoman provincial order from legal, administrative, and social perspectives, this study offers an original contribution. It seeks to provide a valuable source for local historiography and register-based microhistorical research, highlighting the significance of court records in understanding early modern Ottoman society.