Dijital liderlik anlayışının yenilik performansına etkisinde örgütsel çevikliğin aracı rolü: Bir araştırma
The mediating role of organizational agility in the effect of digital leadership understanding on innovation performance. A research
- Tez No: 977252
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşmenin hız kazandığı günümüz iş dünyasında, liderlik yaklaşımlarının da bu dönüşüme paralel olarak evrildiği gözlemlenmektedir. Dijital liderlik, sadece teknolojiyi kullanmakla kalmayıp, aynı zamanda dijital dönüşüm süreçlerini vizyoner bir yaklaşımla yönlendiren liderlik biçimi olarak görülmektedir. Bu tür liderler, örgüt içinde yenilikçi düşünceyi teşvik ederek yenilik performansını artırmada kritik bir rol oynamaktadır. Yüksek yenilik performansı; işletmelerin rekabet gücünü artırmasının yanı sıra, değişen pazar koşullarına hızla uyum sağlayabilmelerini de mümkün kılmaktadır. Bu noktada örgütsel çeviklik devreye girmektedir. Çevik bir organizasyon; belirsizliklere karşı hızlı ve etkili kararlar alabilmekte, esnek yapısıyla değişime adapte olabilmektedir. Dijital liderliğin yön verdiği bu çevik yapı, yenilik süreçlerini hızlandırmakta ve organizasyonun sürdürülebilir başarısını desteklemektedir. Bu bağlamda dijital liderlik, yenilik performansı ve örgütsel çeviklik arasında güçlü bir ilişki varken bu üçlü sinerji, modern organizasyonların dijital çağda rekabet avantajı elde etmesinin temeli sayılmaktadır. Çalışmanın amacı dijital liderlik anlayışının yenilik performansına etkisinde örgütsel çevikliğin aracı rolünü tespit ederek, bu değişkenlerin demografik özellikler açısından farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Tüm bunların ışığında yapılmış olan bu çalışma; bir kamu üniversitesinde, farklı pozisyon ve birimlerde çalışmakta olan akademik ve idari personel üzerinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilmiş olan veriler, SPSS ve AMOS programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Yapılmış olan analizin sonucunda; dijital liderliğin yenilik performansını etkilediği görülmüştür. Aynı şekilde dijital liderliğin örgütsel çevikliği de etkilediği saptanmıştır. Dijital liderliğin yenilik performansına etkisinde örgütsel çevikliğin kısmi aracılık ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly digitalizing business environment, leadership approaches are also evolving in parallel with this transformation. Digital leadership is not merely the use of technology; it is increasingly recognized as a visionary leadership style that actively guides digital transformation processes. Leaders who adopt this approach play a crucial role in enhancing innovation performance by fostering a culture of innovation within their organizations. High levels of innovation performance not only strengthen a firm's competitive advantage but also enable rapid adaptation to changing market conditions. At this point, organizational agility becomes a key factor. An agile organization can respond swiftly and effectively to uncertainties and adapt to change through its flexible structure. This agile framework, shaped under the guidance of digital leadership, accelerates innovation processes and supports the sustainable success of the organization. In this context, a strong and dynamic relationship exists between digital leadership, innovation performance and organizational agility. This triadic synergy is considered a fundamental element for modern organizations seeking to achieve competitive advantage in the digital age. The primary aim of this study is to investigate the mediating role of organizational agility in the effect of digital leadership on innovation performance and to examine whether these variables differ according to demographic characteristics. In line with this objective, the study was conducted with academic and administrative staff working in various positions and departments at a public university. The collected data were analyzed using SPSS and AMOS software. The results of the analysis revealed that digital leadership has a significant effect on innovation performance. Similarly, it was found that digital leadership also positively influences organizational agility. Furthermore, organizational agility was found to have a partial mediating role in the relationship between digital leadership and innovation performance.